Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Stát se musí omluvit za Zemanovy výroky o Peroutkovi. Tečku za sporem udělal Nejvyšší soud

Aktualizováno -
14. října 2021
09:40
Autor: ČTK - 
14. října 2021
08:50

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek, podle kterého náleží vnučce Ferdinanda Peroutky omluva za výrok prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři. S rozhodnutím nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Dovolání ministerstva financí, které se má omlouvat jménem státu za Zemana, soud odmítl. Dovolání Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové, která žádala omluvu i za další prezidentova tvrzení, soudci zamítli. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce NS.

„Myslím si, že Hrad či právní zástupce vedlejšího účastníka sporu, tedy pana Zemana se k tomu ještě vyjádří. Já doufám a věřím, že se konečně po mnoha letech dočkám částečné omluvy za ten neexistující článek. Nesmírně mě ale těší, že mi dal soud za pravdu v tom, že posouzení charakteru člověka nenáleží justici, ale historikům a tím se vyjádřili zcela jasně ve prospěch Ferdinanda Peroutky,“ řekla Blesku Kaslová.

Pražský městský soud ministerstvu loni v červenci uložil, aby se Kaslové omluvilo konkrétně za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Omluvu měl úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Dosud se ministerstvo omlouvat nemuselo kvůli odkladu vykonatelnosti, o kterém NS rozhodl už dříve. Vyřízením obou dovolání odklad končí.

Zemanovými výroky se soud zabýval poprvé už v roce 2018, kdy konstatoval, že prezident je v postavení orgánu státu. Za stát ale nemůže v tomto typu soudního řízení jednat Kancelář prezidenta republiky, která je spíše servisní složkou Hradu, a ne institucí zodpovědnou za náhradu škody či nemajetkové újmy. Proto v řízení vystupovalo ministerstvo financí.

V nyní odmítnutém dovolání ministerstvo uvádělo, že výroky prezidenta nelze považovat za výkon veřejné moci. NS ale argumentaci úřadu nepřijal s odkazem na svá starší rozhodnutí i judikaturu Ústavního soudu.

Dovolání podávala kromě ministerstva také Kaslová. Žádala širší omluvu i za další prezidentova slova - mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Pražský městský soud konstatoval, že veřejné osoby, ke kterým patřil i uznávaný novinář a spisovatel Peroutka, musí snést vyšší míru kritiky.

NS potvrdil, že šlo o hodnotící soudy, u kterých je nutné zkoumat, zda se zakládají na pravdivé informaci, zda je forma prezentace přiměřená a zda primárním cílem není hanobení a zneuctění daného člověka. V „kauze Peroutka“ se prezident podle NS dopustil nesprávnosti v citacích, nelze však říct, že pro svou kritiku uznávaného novináře a jeho veřejných vyjádření v době nástupu nacismu neměl žádný podklad. V Peroutkově díle jsou prý totiž obsahově podobné výroky.

„Pouhá nepřesnost citace, či záměna autora výroku, nedosahuje takové intenzity, aby zhlediska právního vedla k zásahu do osobnostního práva, pokud autor, jemuž je tvrzený výrok přisuzován, uvedl výrok obsahově obdobný,“ stojí v rozhodnutí NS.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

Video Peroutka Hitlera nevelebil. Hrad se musí za Zemana omluvit - Petr Soukup, Jaroslav Šimáček

fremodyn ( 14. října 2021 14:37 )

hele, mloku, teď jsi mně fakt rozesmál. Ty jsi asi hodně velký blb, že? Já ti píšu, že jsem se o to zajímal a ty mi napíšeš, že jsem seděl na nočníku. Tak to jsi mně dostal. Když jsem seděl na nočníku, internet ještě neexistoval a v ČSSR byly telefony na kličku, hňupe. Kdyby ta fotka existovala, bude dohledatelná. Když ne na našich serverech, tak na těch zahraničních. Znám hodně lidí, kteří ji hledali a to velmi intenzivně. A nenašli. A jestli tvrdíš, že jsi ji viděl, tak lžeš. A podotýkám, že to byli lidé, kteří nemohli Havlovi přijít na jméno. Mimochodem, to ti nestačí obojživelník?

salamander ( 14. října 2021 12:27 )

buď si jistý - existovala na googlu...ale že jsi byl ještě někde na nočníku v té době - za to poděkuj těm, co tě vyrobili tak pozdě.

PPP150W ( 14. října 2021 12:26 )

Čipy nám zcela určitě očkují. Proto teď chybí v automobilovém průmysu. Jejich nedostatek přece započal s očkováním proti covidu. Je to jen náhoda?

fremodyn ( 14. října 2021 12:24 )

salamander, znáš někoho, kdo tu fotku viděl na vlastní oči? Já ne a dostjsem o tom četl hned když to začala Spencerová šířit. Jenže jen hubou. Fotku nikdy nedodala. Ani nikdo jiný. Takže ta fotka samozřejmě není k mání, protože nikdy neexistovala. Nebo chceš snad říct, že ji celý svět utajuje? Někteří blbci a ty patříš evidentně mezi ně, tomu však věří, stejně jako tomu, že nám s vakcinou proti covidu očkují čipy.

fremodyn ( 14. října 2021 12:13 )

žabí hlene, nechtěl by ses naučit alespoň základy psaní?....nejaký starý vraždě byl Peroutka s nacisty byl a basta!

Zobrazit celou diskusi
Další videa