Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Balíky dorazí o pět dní později, hlásí po stávce odboráři. Žádný protest nebyl, tvrdí Česká pošta

Autor: ČTK - 
1. října 2021
17:25

Třídenní stávka části poštovních zaměstnanců se může projevit zpožděným doručováním zásilek. Zásilky se mohou opozdit o čtyři až pět dnů. Stávka, ke které se připojilo přes 9000 lidí, tedy třetina zaměstnanců pošty, skončí dnes o půlnoci. ČTK to řekl předseda pořádajícího odborového sdružení NOS ČP Filip Janovský. Podle vedení České pošty neměl protest na provoz podniku žádný vliv a v praxi se u zákazníků neprojevil, řekl ČTK mluvčí podniku Matyáš Vitík.

Stávku proti zhoršeným pracovním podmínkám zorganizovaly dvě menší odborové organizace NOS ČP a SOS-21. Její forma spočívala ve zpomalení pracovního tempa a striktním dodržování předpisů o bezpečnosti práce. Odboráři rovněž sesbírali přes 2000 podnětů o porušování bezpečnosti práce a špatných pracovních podmínkách, vyhodnotit je chtějí přes víkend.

„O výsledcích budeme informovat zaměstnance, veřejnost a zašleme ony stížnosti hygienickým stanicím a inspektorátu práce. Omlouvám se všem zákazníkům za opožděné doručení zásilek, které v důsledku této stávky nastane,“ uvedl Janovský.

Vedení pošty trvá na tom, že se žádná stávka nekonala. „Ve středu, kdy měl být její začátek, přišli všichni zaměstnanci do práce, pošty byly otevřené, doručovalo se standardně a k žádným zpožděním nedocházelo. Ke stávce se nikdo nepřipojil. Jednalo se spíše o mediální akci,“ podotkl Vitík.

Nabídka vedení podniku na řešení případných porušení bezpečnosti práce podle Vitíka stále trvá. Letos bylo na České poště přes 40 kontrol krajských hygienických stanic a inspektorátů práce. Žádná závažná pochybení neodhalily.

Účastníky stávky byli podle odborářů převážně provozní zaměstnanci, třídiči, pracovníci zázemí pošt a dep, doručovatelé, pracovníci přepážek a řidiči. Odboráři v srpnu iniciovali jednání s vedením podniku kvůli údajnému přetěžování pošťáků a porušování pravidel bezpečnosti práce. Vedení slíbilo zřídit pracovní skupinu, která by konkrétní případy prošetřila. Zároveň ale vydalo prohlášení, že podle výsledků opakovaných kontrol k porušování předpisů na poštách nedochází. Odbory proto stávku potvrdily a oznámily vytvoření vlastní kontrolní skupiny.

Česká pošta zaměstnává 27 000 lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik je od roku 2018 ve ztrátě. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.

činčila ( 1. října 2021 19:41 )

Když pominu hroznou práci pošty, nedoručování, nedoručení zaplacených zásilek do ruky a mnoho dalšího, tak pokud se nic v provozu nezměnilo, tak bych všechny stávkující vyhodil, protože tam jsou zbyteční.

krtek. ( 1. října 2021 18:40 )

leží to na třídící poště, kdyby to bylo na pobočce tak si pro to dojdu

lisakjirka ( 1. října 2021 18:19 )

Žádný zpoždění se nekoná, to je normální termín doručení i s lístkem "adresát nebyl zastižen", balík si můžete vyzvednout na poště

krtek. ( 1. října 2021 18:01 )

které balíky dorazí o pět dní pozdeji prosím ? leží mi na poště balík od 22.9. a stále se nemají k doručení

Zobrazit celou diskusi
Další videa