Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Česká armáda se pyšní: Pilot Michal jako druhý na světě nalétal 2000 hodin na gripenu

Autor: ČTK - 
23. září 2021
15:06

Český pilot jako druhý na světě strávil v kokpitu nadzvukového letounu JAS-39 Gripen 2 000 letových hodin. Velitel čáslavské 211. taktické letky podplukovník Michal Daněk této mety dosáhl ve středu, informovala armáda na svém webu.

Daněk je podle armády posledním v českém letectvu, který pilotoval sovětský nadzvukový stíhač MiG-21 a v současné době stále létá jako bojový pilot na švédském stroji. Mety 2 000 hodin na gripenu dosáhl ve středu. „V kariéře každého pilota se vyskytují různé milníky. K nejvýznamnějším patří první samostatný let, přeškolení na nový typ letounu a později dosažení určitého počtu nalétaných hodin: 100, 500, 1 000. Skutečnost, že by bylo možné překročit 2 000 hodin na JAS-39, byla takříkajíc z říše snů,“ citoval ho armádní web.

Armáda uvedla, že podle statistik výrobce je Daněk teprve druhým na světě, který tohoto počtu hodin dosáhl. „Švédi zatím zveřejnili pouze jednoho takového, ostatní uživatelé mají daleko menší nálety,“ poznamenal pilot. Podle armády celkem česká letka čítající 14 gripenů dosáhla loni na podzim po 15 letech užívání 30 000 letových hodin.

Daněk s gripeny létá od roku 2005, kdy byly zařazeny do výzbroje českého letectva. Přechod na švédské stroje označil za významný kvalitativní a technologický krok, který letectvo posunul na úroveň partnerů z NATO. Mezi švédským letounem a sovětským strojem MiG-21 je podle něj naprosto zřejmý třicetiletý rozdíl, jak z aerodynamického hlediska, avioniky, tak bojových možností.

Daněk patří podle armády k nejzkušenějším pilotům české armády. Po studiu na Vojenské akademii v Brně, nynější Univerzitě obrany, začínal na letišti v Pardubicích, kde na letounech Z-142CAF, L-29 Delfín a L-39C Albatros létal základní, pokračovací a bojový výcvik. Po přesunu na čáslavské letiště jeho kariéra pokračovala na L-39ZA Albatros a poté na nadzvukové stíhačce MiG-21. V roce 2005 byl součástí první skupiny pilotů, kteří se ve Švédsku přeškolili na letoun JAS-39 Gripen. Celkem ve vzduchu strávil asi 2 800 hodin, z toho zhruba 2 200 hodin na nadzvukových letounech. Čtyřikrát se zúčastnil mise Air Policing v Pobaltí, příští rok bude této misi velet.

Video Vojenská slavnost na Vítkově k ukončení mise v Afghánistánu - Alice Mikulášová

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa