Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

Firo-tour položil covid. Pojišťovna řeší tisíce žádostí od klientů, vyplatila už 100 milionů

Autor: ČTK - 
13. září 2021
12:30

Slavia pojišťovna obdržela od klientů cestovní kanceláře Firo-tour, která na trhu podnikala tři desetiletí a nyní jako kancelář přestala fungovat, více než 6000 žádostí o pojistné plnění v objemu přes 200 milionů korun. Zatím vyplatila více než 100 milionů korun a očekává, že další výplaty plnění bude v následujících dnech posílat také klientům, kteří od kanceláře měli vouchery s platností do konce tohoto roku. Pojišťovna to v pondělí sdělila ČTK.

Od vyřizování úpadků jiných cestovních kanceláří se řešení problémů CK Firo-tour liší, protože tato cestovní kancelář doposud úpadek stále nevyhlásila. Rozhodnutí o tom, že klientům začne jejich problémy vyřizovat, padlo proto v samotné pojišťovně. Aktuální vyjádření Firo-tour se ČTK nepodařilo získat.

„Už na jaře jsme zahájili vlastní šetření této kanceláře, které skončilo s konstatováním, že jde o úpadek,“ uvedl v pondělí generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. Díky tomu mohla podle něho pojišťovna k pohledávkám klientů vůči CK začít přistupovat jako k pojistné události, po které následuje výplata peněz.

Pojišťovna může nároky vyplatit vždy až po potvrzení nároků klientů

Netradiční situaci způsobilo podle něj také to, že Firo-tour vyřešení svých problémů posunovala v souvislosti s ‚covidovým‘ mimořádným moratoriem na splácení dluhů. „Rychlé řešení podobných úpadků předpokládá stoprocentní informování svých klientů. A to v tomto případě chybělo. Účetní data této CK navíc nebyla už více než dva roky auditována,“ dodal Waisser.

Jak připomněl, jde o smluvní vztah mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou, nikoliv mezi pojišťovnou a jednotlivými klienty CK. Pojišťovna tedy podle něj vyřizuje pojistnou událost cestovní kanceláře, i když její peníze nakonec putují k jejím klientům. Podle mluvčí Slavie pojišťovny Martiny Lambert může pojišťovna nároky vyplatit vždy až po potvrzení nároků klientů ze strany samotné CK Firo-tour. S tím souvisí i to, že u některých výplat nebylo možné dodržet tříměsíční lhůtu pro odeslání peněz.

Do problémů se Firo-tour dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent. Městský soud v Praze na konci srpna vyhověl její žádosti a vyhlásil pro CK mimořádné tříměsíční moratorium. CK poté v listopadu požádala o jeho prodloužení, které platilo do 28. února.

Firo-Tour, která patřila mezi pět největších CK v ČR, od letošního ledna nepatří mezi cestovní kanceláře. Nepodařilo se jí získat pojištění proti úpadku, a tak funguje jako cestovní agentura, tedy pouze přeprodává zájezdy jiných společností.

NovyZakon ( 14. září 2021 13:52 )

Pojišťovna Slavia -)). Ta nikdy nikomu nic nevyplatila. Lituju všechny klienty .....

sasaje tu ( 13. září 2021 19:32 )

Pokud nebudou RUČIT veškerým svým majetkem což je zlomek celkové ceny v Turismu a pobytu - nemá smysl takovou CK oslovit !

Nikdo na Světě není v tomto objemu garantovat případné ŠKODY a proto by mu NIKDY nemělo být umožněno PODNIKAT a OKRÁDAT !

sasaje tu ( 13. září 2021 19:28 )

Firo byla divná již PRVOPOČÁTKU... Já bych ji nesvěřil ani Penny natož Dolar a své úspory

stejně jako spousty jiných -

rudne ( 13. září 2021 12:55 )

Je to ještě jednodušší: prohlásí ze za cestovní agenturu a podniká dál.... Že neorganizuje zájezdy vlastním jménem? Výsledek to neovlivní!!!

offline ( 13. září 2021 12:48 )

Firo dělá mrtvého brouka, dluhy nechá zaplatit pojišťovnu a pak to zase rozjede jako by nic. To je také podvodnikání po Česku...

Zobrazit celou diskusi
Další videa