Zoufalství: Hodiny na kostele se zastavily! Pět minut před půl osmou večer vypuklo peklo
Autor:
K. Beránková, ran, ČTK -
26. června 2021
•
05:00
Sdílej:
Statný chlap sedí před troskami, které ještě před pár hodinami byly jeho útulným domovem. Rozbřesk odkryl kompletní obraz zkázy, kterou za sebou nechalo tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku. Řádění živlu si vyžádalo nejméně pět mrtvých, na 150 zraněných a obrovské škody na majetku. Hodiny na kostelní věži v Moravské Nové Vsi zůstaly jako smutné memento.
Odbít půl osmé večer už ve čtvrtek věžní hodiny v Moravské Nové Vsi nestačily. Na obec a okolí udeřilo nejsilnější tornádo v novodobé české historii. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že jeho síla odpovídala stupni F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 km/hod. a výše.
„Převrácená auta způsobují už i tornáda síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně,“ uvedl ČHMÚ. Při F4 je rychlost kolem 267 km/hod. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav.
Živel ničil všechno, co mu stálo v cestě. K zemi se řítily celé domy, lámal vzrostlé stromy, s auty si pohazoval, jako by to byly hračky. Cihly, kusy plechu i tašky ze střech se měnily v projektily hnané obrovskou silou vzduchem, zabodávaly se do fasád domů, kmenů stromů. Bouři navíc doprovázely kroupy o velikosti tenisových míčků. Takové obrázky jsme dosud znali jen z USA.
Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi, jehož hodiny se zastavily přesně v čase, kdy živel udeřil, byl tornádem vážně poznamenán. Přišel o celou střechu i s krovem nad hlavní lodí, velkou částí vrcholku věže je po úderu větru vidět nebe. Chrám má také rozbité vitráže.
Video Záběry zkázy z Moravské Nové Vsi - Facebook/Sjůzn Patíková
Klenba kostela z 18. století zůstala, musí ji však prohlédnout statik. Do nitra zateklo a farář během pátku nevěděl, v jakém stavu jsou obrazy, oltář a další cenné vybavení. Například hlavní oltář je z roku 1780. Bouře s krupobitím poničila i faru, která má vybitá všechna okna.
Moravská Nová Ves patří spolu s Hruškami, Lužicemi, Týncem, Mikulčicemi či Břeclaví k tornádem nejvíce zasaženým místům. „V obci je to jako po válečném bombardování. Domy jsou bez střech, okna bez skel, kostelu sv. Bartoloměje spadla věž a je zcela zničený,“ uvedl po návratu z obce brněnský biskup Cikrle.
Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.
18:54
25. 6. 2021
Pražští hasiči po celodenním pátrání v sutinách zbořených domů hlásí, že nenalezli žádné osoby. „Tým se během dne překlopil spíše do módu na likvidační práce (odstraňování stromů a sutin),“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
V sobotu do Moravské Nové Vsi zavítají dobrovolní hasiči ze Zbraslavi, Letňan, Libuše a Řeporyjí. „Celkem na místě bude zůstávat 41 lidí. Mimo motorové pily a další prostředky při likvidační práci povezeme i lopaty, kolečka a další pomoc ze skladu humanitárního materiálu Správy služeb hl. m. Prahy. V týmu, který z Prahy zítra ráno vyráží na pomoc kolegům a lidem z Jihomoravského kraje, je i naše psycholožka a členka týmu posttraumatické péče,“ dodal.
15:19
25. 6. 2021
!
Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.
Čeští hokejisté se rozhodli věnovat výraznou část odměn za mistrovství světa postiženým obcím na jižní Moravě. Se svazem pošlou milion korun.
11:56
25. 6. 2021
Podle vědců je předpovědět tornádo velmi složité, u nás to vůbec není možné. Nelze ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt klimatická změna.
11:50
25. 6. 2021
Bez proudu po bouřkách bylo v Česku po 11:00 asi 30 500 odběratelů. Nejvážnější situace je stále na jižní Moravě, kde je bez proudu 18 700 odběratelů.
09:15
25. 6. 2021
Americká ambasáda v Praze vyjádřila soustrast a podporu lidem ze zasažených oblastí.
Naše srdce jsou dnes ráno na jižní Moravě. Vyjadřujeme hlubokou soustrast blízkým obětí a upřímnou soustrast všem, kterým tato smrtící bouře změnila život.
— U.S. Embassy Prague 🇺🇸🇨🇿 (@USEmbassyPrague) 25. června 2021
03:12
25. 6. 2021
Na pomoc vyrazili i pražští hasiči. První část vyrazila v půl desáté večer. Druhá část vyrazila o půlnoci. Speciální USAR tým doplní i hasiči z Libereckého kraje, kteří přiváží dva psovody a jednoho statika.
Druhá část USAR týmu právě vyráží z Prahy, doplní tak průzkumný tým, který jsme vyslali před půl desátou večer.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.