„Praha chce zasaženým oblastem finančně pomoci. O výši příspěvku rozhodnou radní na svém pondělním zasedání,“ uvedl Hofman. Hlubuček dodal, že kromě jednotek hasičů a záchranářů na Moravu v noci vyrazila i speciální polní nemocnice Golem a psovodi z městské policie, kteří mají zkušenosti s vyhledáváním obětí v troskách budov.

„Poté, co skončí záchranné práce, jsme připraveni pomoct s likvidačními pracemi a odklízet škody na místě prostřednictvím pražských dobrovolných hasičů,“ dodal náměstek.

PVK, kterou město spoluvlastní, vyslala do oblasti kamion s balenou pitnou vodou. „Krátce po 10:00 vyrazil z areálu v pražské Hostivaři směr jižní Morava vůz s patnácti kontejnery. V každém z nich je sto sáčků o objemu dvou litrů pitné vody,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Dodal, že firma je v případě potřeby do postižených obcí připravena dodat další vodu.

Pomůžou i městské části

Zasažené obce na Hodonínsku a Břeclavsku podle svých webů finančně či materiálně podpoří také některé městské části. Praha 4 pošle 50 000 korun, Praha 13 100 000, Praha 2 a Praha 6 pak každá 200 000 korun. Vedení Prahy 5 o částce rozhodne v pondělí. „Jsme také ve spojení s Krizovým štábem ČR a nabízíme i materiální pomoc. Pokud bude poptávka, máme připraveno 100 spacáků a karimatek,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS). Stejně tak v pondělí rozhodne o zaslání peněz rada Prahy 1. „Zároveň jednáme i o dodání materiální pomoci. V pohotovosti je pro tento účel naše jednotka sboru dobrovolných hasičů,“ sdělil její starosta Petr Hejma (STAN).

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že schválených 200 000 korun je pouze prvním krokem, který je omezen možností rady darovat každé z obcí maximálně 50 000 korun. „Současně jsme rozhodli o svolání mimořádného zastupitelstva v nejbližším možném termínu, kde bychom měli jednat o významně větší pomoci, finanční i materiální,“ dodal.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a také tornádo se přehnaly přes jižní Moravu ve čtvrtek večer. Poničily stovky domů a aut a škody budou podle odhadů stovky milionů. Živel si vyžádal pět obětí a desítky zraněných. Nejhůře zasaženými oblastmi byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice nebo Mikulčice.

Zkáza obce Hrušky z dronu, takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku:

Video
délka: 03:54.20
Video se připravuje ...

Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku Blesk - David Malík

Fotogalerie
223 fotografií