Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Meteoroložka Honsová o ničivém tornádu v Česku: Výstraha je možná nejvýše několik minut před. Sledujte radar Blesku

Autor: Redakce Blesk.cz - 
24. června 2021
22:34

Českem se prohnalo ničivé tornádo! Na jižní Moravě zdemolovalo domy, kostely, fabriky, pohazovalo auty, vytrhávalo stromy. Život ochromilo v sedmi vesnicích. Meteorologové na základě vzniklých škod změří rychlost větru. Tento údaj by měl říct, jak tornádo, které řádilo v Česku odpoledne 24. června, bylo silné. Jde o nejsilnější tornádo v historii? A jak vzniká? Na to Blesk.cz odpověděla Dagmar Honsová z Meteopressu. 

Podle Honsové se tornáda vyvíjí téměř neočekávaně a výstraha před nimi bývá možná nejvýše několik minut dopředu. „Většinou se ale jedná o vír velmi výrazné intenzity, který vzniká pod vertikální mohutnou bouřkovou oblačností konvektivních bouří. Za tornádo se považuje tento vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu, jinak hovoříme o trombě. Po svém přechodu za sebou tornádo zanechává naprostou spoušť, ale jen o několik metrů vedle je zem nedotčená,” popsala Honsová.

V Česku každoročně zaznamenáme několik případů tornád. „Nejčastěji se hovoří o 5 tornádech, většinou velmi malé intenzity, přesto však mohou způsobit škody. Na Fujitově stupnici dosahují maximálně stupně F2, tedy s rychlostí větru 181 až 253 km/h. To nejsilnější nárazy větru na stupnici pod číslem F5 dosahují rychlosti 419 až 512 km/h,” řekla Honsová.
Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
23:00
4. 7. 2021

Děkujeme za pozornost našemu zpravodajství o tornádu na jihu Moravy a o tom, s čím se tu místní lidé museli a musejí potýkat. Připomeňme si ještě jednou klíčové informace.

  • Po bouřkách s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, bylo k částečnému nebo úplnému zbourání určeno 180 domů. Poškozeno bylo 1202 budov.
  • V charitativních sbírkách se shromáždila za týden víc než miliarda korun, dosud nejvíc po přírodní katastrofě v ČR.
  • Meteorologové tornádo, které zasáhlo Moravu, zařadili do druhé nejsilnější kategorie, v Evropě bylo nejtragičtější od roku 1984.
  • Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, tedy na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí, se zatím dostala na 15 miliard korun a ještě poroste. Škody jen na majetku Jihomoravského kraje jsou kolem půl miliardy korun, stovky milionů škod hlásí některé firmy. Pojišťovny podle posledních údajů z bouřek v minulém týdnu evidují škody za čtyři miliardy korun.
  • V poškozených obcích byl po deseti dnech prakticky hotový úklid sutin a trosek.
  • Z programu Živel mohou lidé od státu získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.
  • Ministerstvo práce spustilo pro firmy a instituce z poničených míst dočasný kurzarbeitový program Tornádo. Zaměstnavatelé a živnostníci z poničených obcí také nebudou muset při zpoždění placení sociálního pojištění od června do listopadu platit penále. Podmínkou je, že odvody uhradí do konce roku.
  • Bouřky někde doprovodily kroupy o velikosti tenisových míčků a tornádo, které podle meteorologů způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Takové tornádo podle rozšířené Fujitovy stupnice dokáže zbořit dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfouknout pryč, stejně jako automobily.
Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
22:05
4. 7. 2021

Téměř 800 000 korun vynesl dnešní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Výtěžek koncertu poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo. Postižené obce a tamní obyvatele podporují také různé sbírky, ve kterých se již vybrala miliarda korun. Peníze z velehradského koncertu získá také Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů, a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo téměř půl milionu korun, návštěvnost však byla loni kvůli pandemii koronaviru výrazně omezená. Na nádvoří před velehradskou bazilikou mohlo maximálně tisíc lidí. Letos mohlo vzhledem k epidemickým opatřením na koncert do 5000 lidí. Stanovený počet nebyl podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka překročen. Nádvoří bylo z větší části plné, lidé koncert sledovali a poslouchali i z okolních prostor.

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle na Velehradě (3. 7. 2021)
20:12
4. 7. 2021

„Odklizena je již většina území poškozených obcí. Počet zasahujících se bude redukovat. Na místě budou pokračovat v práci kromě bezmála 300 jihomoravských hasičů také hasičské odřady z krajů Středočeského, Pardubického, Vysočiny, Olomouckého a Zlínského a Záchranného útvaru HZS ČR. Celkově v rámci odřadů cca 130 hasičů,“ uvedli na twitteru jihomoravští hasiči.

18:37
4. 7. 2021
!

Nákladní auta mohou vozit stavební materiál na Břeclavsko a Hodonínsko i ve dnech, kdy jinak nesmí na dálnice. Mají výjimku, uvedlo ministerstvo dopravy.

„Zákon umožňuje z víkendových zákazů jízd výjimku v případě živelních pohrom, což je případ tornáda na Moravě. Dopravní policie se stanoviskem ministerstva dopravy souhlasí a nákladní auta dovážející potřebný materiál na obnovu poničených domů nebude pokutovat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

17:28
4. 7. 2021

Hájkovi z Moravské Nové Vsi plánovali odjet na svatební cestu. Tu jim ale zhatilo tornádo, které je připravilo o všechno. Místo vysněných líbánek teď běhají kolem domu, který před nedávnem dostavěli.

Celý článek čtěte ZDE.

Hájkovi z Moravské Nové Vsi. Hájkovi z Moravské Nové Vsi.
15:46
4. 7. 2021

Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Ladné na Břeclavsku se navzdory původním plánům v pondělí a úterý otevírat nebude. Úklid polí postupuje rychle a na letišti parkovalo jen pár desítek vozů, dnes tedy krizový štáb v Břeclavi rozhodl o ukončení provozu parkoviště i hromadného svozu dobrovolníků na místa zasažená tornádem. ČTK to řekl Jiří Holobrádek z břeclavského štábu a potvrdila Alena Knotková z krajského úřadu.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
15:29
4. 7. 2021

První hodiny a dny po tornádu připomínaly obce v Podluží dystopickou krajinu z katastrofického filmu. Pahýly stromů, trosky v ulicích, střešní trámy zlámané jako sirky, auta pomačkaná jako krabičky od cigaret. Díky horečné práci místních a dobrovolníků, hasičů i armády se deset dní po živelní pohromě celkový obraz změnil k lepšímu. Návrat do normálu ale bude dlouhý.

Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Auta převážející suť, dřevo a stavebniny se prakticky nezastaví, na střechách je pomalu více lidí než v ulicích. Stany a provizorní přístřešky, kde se potkávají dobrovolníci u várnic s jídlem, přátelskou atmosférou trochu připomínají festivalové městečko.

I po deseti dnech přetrvává silný kontrast mezi úzkým pásem, kudy prošlo tornádo, a blízkým okolím. O pár set metrů dál rozkvétají slunečnicová pole, červenají se třešně u cest a výletníci šlapou do pedálů jízdních kol. Kolem zasažených obcí jsou však pole zplanýrovaná, stromy polámané a lidé nemají na výlety pomyšlení.

Kontrast je patrný i uvnitř obcí. Třeba část Moravské Nové Vsi je prakticky nepoškozená, u jednoho domku třeba zůstaly ozdobné hrníčky na laťkovém plotě. Na druhé straně městysu vichr rval střechy a některé ploty úplně zmizely – včetně toho u hřbitova.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Hájkovi z Moravské Nové Vsi. ...nebo dveře, které byly možná nedávno koupené.
14:38
4. 7. 2021
!

Lidé, kteří kvůli tornádu přišli o střechu nad hlavou, mají nabídky ubytování z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Většina jich ale chce zůstat v domovské obci, kde je čekají opravy domů, případně musí stavět prakticky od základů. Jako provizorium na potřebnou dobu by mohly posloužit mobilní domy, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Krajský úřad dal dohromady katalog různých možností, jako je ubytování složené z buněk nebo montované domky. „Vždy to je o ceně a kvalitě. Předali jsme obcím, co už máme zpracované, včetně kalkulací, aby si to mohly s občany řešit,“ uvedl Grolich. Po prodlouženém víkendu chce kraj přesně zjistit, kolik lidí bude potřebovat dlouhodobé náhradní ubytování.

Mobilní bydlení lze umístit přímo do zasažených obcí. Kdo uhradí náklady, není zatím jasné, bude se to podle hejtmana řešit individuálně. Hlavní slovo budou mít obce, které mají přehled o sociální situaci a možnostech svých obyvatel.

„Je to na dohodě s obcí, jestli to bude hradit, nebo jestli se to bude hradit z toho, co ty rodiny například dostanou z veřejných sbírek, to už je na řešení těch konkrétních případů,“ popsal Grolich.

Peníze ze sbírek by se nyní měly postupně dostávat k rodinám. Charitativní organizace, které vybraly dohromady přes miliardu, už obchází domy a dávají pro začátek „rychlé peníze“. V případě Nadace Via, která zastřešuje i další sbírky, jde o 150.000 korun. Diecézní charita Brno dává 50.000 až 200.000 korun podle podle stavu poškození domu. S odstupem v druhém kole budou organizace pomáhat rodinám podle toho, kolik dostaly od pojišťoven, od státu, případně jestli například získaly nějaký stavební materiál zdarma.

13:41
4. 7. 2021
!

Podívejte se, jak to vypadá deset dní po ničivém tornádu v obci Moravská Nová Ves a okolí. Všude jsou „modré střechy“, trosek je místy stále hodně. 

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
13:27
4. 7. 2021

Jihomoravští hasiči už nepotřebuji tak velkou pomoc jako doteď. Ze zasažených obcí proto spousta jednotek hasičů ale i odřadů odjíždí. Takto vypadá odjezd pražských hasičů. 

Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy.
13:18
4. 7. 2021

Pohled z výšky odhalil, kudy tornádo postupovalo a jak velké škody napáchalo. Více najdete v článku a galerii. 

Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod. Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod.
13:00
4. 7. 2021
!

Z jižní Moravy odjíždí odřah hasičů z Královéhradeckého kraje. Více než týden tam pracovalo 140 dobrovolných a profesionálních hasičů. „Naše mise končí, jedeme domů,“ napsali hasiči. 

12:05
4. 7. 2021

Policie podle krajského ředitele Leoše Tržila nadále počítá s kontrolami, a to i na výjezdu z obcí, aby nedocházelo k odvážení stavebního materiálu.

Před prodlouženým víkendem se krizový štáb obával nezvladatelného náporu dobrovolníků. Situace je ale klidná, dobrovolníků není tolik a jsou disciplinovaní. Ve stanových městečkách nocovalo asi 270 lidí.

„Kdokoliv má zájem přijet, bez problému může,“ řekl po krizovém štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Práce se prý najde pro každého, doprava je už klidná.

Dobrovolníci například uklízejí pole a vinice, mnozí po dohodě s konkrétními rodinami pomáhají s opravami domů. Demolice už provádějí především hasiči s pomocí armády a těžkou technikou. K demolici je v celé oblasti zasažené tornádem určeno 180 domů. Asi 80 si jich majitelé zbourali sami, u dalších 27 hasiči obdrželi žádost o demolici.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
11:11
4. 7. 2021
!

Ze 180 domů určených k demolici po tornádu jich lidé 80 zdemolovali sami. U dalších 27 obdrželi hasiči žádost o demolici. Žádosti přijímají do úterý.

11:08
4. 7. 2021
!

Parkoviště pro dobrovolníky u Ladné s kyvadlovou dopravou zůstane v provozu do úterý. Od středy policie umožní vjezd do obcí. Dorovolníci jsou vítaní.

10:16
4. 7. 2021
!

„Bůh nás nezkouší víc, než dokážeme snést,“ uvedl při mši v Moravské Nové Vsi brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Kostel má sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.

Kostel zaplnili jak místní, mnozí ve svátečním nedělním oděvu, včetně dětí a seniorů, tak někteří dobrovolníci, kteří chtěli alespoň nakouknout do poškozeného chrámu. Farář Marián Kalina řekl, že kromě budování nových střech je potřeba myslet na budování společenství obce i farnosti.

„Co je nejdůležitější, musíme neustále budovat naše mezilidské vztahy a náš vztah k bohu. Tyto vztahy jsou možná zranitelnější, než na první pohled vypadají, škody na nich jsou často skryté,“ doplnil Konzbul. Kázání v kostele mělo věřícím dodat vytrvalost a sílu, varovalo před reptáním a závistí.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:52
4. 7. 2021
!

Kostel v Moravské Nové Vsi, silně poškozený při tornádu, dnes poprvé zaplnili věřící při nedělní mši. Chrám nemá krovy, střechu ani špičku věže.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:20
4. 7. 2021
!

Uměle vytvořené tornádo se záměrem škodit obyvatelům? I takové konspirační teorie se v souvislosti s událostmi na jižní Moravě objevují. Podrobnosti v článku. 

9:09
4. 7. 2021
!

V Prešově se v sobotu konal pohřeb těhotné Martiny (†32). Zabilo jí tornádo, za tři týdny by porodila Daliborka. Podrobnosti přinášíme v článku. 

Pohřeb Martiny († 32) z Prešova, kterou zabilo tornádo v moravských Lužicích. Martina měla za tři týdny rodit.
8:54
4. 7. 2021
!

Zemědělci sdružení v Agrární komoře a Zemědělském svazu ČR zatím vybrali ve sbírce pro poškozené tornádem na jižní Moravě přes 1,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Sbírka potrvá do konce července, peníze potom budou předané nejvíce poškozeným obcím. Podle místopředsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka by pomoc byla rychlejší, kdyby fungoval fond těžko pojistitelných rizik.

Zemědělci se také zapojili v postižených oblastech do úklidových prací, mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a další těžkou techniku, pomocí které mohou například odvážet suť z poničených domů.

„Od čtvrtečního večera desítky zemědělců pomáhají obyvatelům zasažených oblastí s odklízením trosek a zajištěním základních potřeb. Další stovky a tisíce z celé republiky nabízejí materiální i peněžní pomoc postiženým kolegům, aby mohli co nejdříve obnovit svá hospodářství, postarat se o plodiny na polích i trvalých kulturách a zajistit odpovídající péči o hospodářská zvířata,“ dodal předseda svazu Martin Pýcha.

8:33
4. 7. 2021

Středočeští hasiči včera opět trvdě makali. V Hodoníně rozebírali plechy ze střech a stěn objektů. „Práce probíhá ve výškách, proto je nutné, abychom byli zajištěni. V práci nám pomáhá také výšková technika,“ doplnili. 

8:17
4. 7. 2021

Pražští hasiči budou dnes redukovat své síly a prostředky nasazené na jižní Moravě. „Náš odřad se tak vrací zpět do Prahy. Pomoc HZS Jihomoravského kraje v současném rozsahu už není potřeba,“ uvedli na twiteru. 

8:00
4. 7. 2021

Dobré ráno. I dnes se budeme v online zpravodajství věnovat dění na jižní Moravě, kde se 24. června prohnalo tornádo. 

První zaznamenanou zmínku o tornádu najdeme v Kosmově kronice české z roku 1119 – tehdy se tornádo vyskytlo 30. července v Praze na Vyšehradě. Jako nejdéle trvající tornádo v Česku je z roku 1910 s výdrží přes tři hodiny a urazilo dráhu od Českých Budějovic do Karlových Varů. Nejsilnější zaznamenané tornádo na našem území je z 9. června 2004 v Litovli. Mělo intenzitu F3. Naposledy se u nás tornádo vyskytlo v květnu roce 2018. Zda tornádo, které se prohnalo ve čtvrtek odpoledne vesnicemi na Jižní Moravě, je nejničivější v historii, budou meteorologové teprve zjišťovat.

Video  Tornádo v Lužicích na Hodonínsku  - Facebook/Eric Nopest
Video se připravuje ...

Žádná další tornáda?!

„Žádná další supercelární bouře, které by přinášely tornáda během pátečního dne ani v nejbližší době neočekáváme. Pouze 10 až 15 % supercel je spojeno s tornády. To současné bude patřit mezi jedno z nejsilnějších na našem území. Podle stupnice bude zřejmě dosahovat F3 tj. značné škody,” doplnila nakonec.

Jaké je počasí v Česku? Sledujte radar Blesku 

bre-burda ( 25. června 2021 08:49 )

Žně pro bulvár, to je sledovanost! Farmářka Honsová sděluje, že z králičích bobků a slepičího trusu nelze tornádo předvídat dříve, než několik minut předem, protože to už je rozmetá! Požádala výrobce cen pro Karlovarský festival, Sklárny Nižbor, o přenechání jedné z křišťálových koulí, aby mohla věštit s předstihem.

krapotkin ( 25. června 2021 07:28 )

Hned se objevilo konto na pomoc lidem. Každý přispívá jak může. Kolik na toto konto poslal ředitel ČT ze svých nezasloužených odměn ?

Zobrazit celou diskusi