Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Škodovka zastaví výrobu v části továren v Česku. Automobilce chybí čipy i díly

Aktualizováno -
24. června 2021
13:22
Autor: čtk/šamol - 
24. června 2021
12:05

Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu kvůli nedostatku čipů, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí firmy Martina Gillichová. Na výrazné omezení výroby upozornily dnes ráno odbory.

„V současnosti předpokládáme, že dostupnost čipů bude v příštích jednom až dvou týdnech omezená natolik, že ucelená výroba již nebude možná,“ uvedla Gillichová. Omezení se dotkne závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Zatímco v Mladé Boleslavi budou některé provozy podle odborů omezeně fungovat, závod v Kvasinách se má zastavit celý.

Odbory nadále prosazují zajištění plného denního výdělku, a to nad rámec zákona pro všechny zaměstnance, kterých se tato situace dotkne. „Opět jsme vyjednali náhradu ve výši 85 procent průměrné mzdy,“ uvedl odborový předák Jaroslav Povšík. Do průměrné mzdy se započítávají také mimořádné bonusy.

Škoda rušila některé směny ve výrobě již v posledních týdnech. „V uplynulých měsících se nám přitom dařilo minimalizovat dopady na výrobu v závodech v České republice, bylo třeba zrušit pouze několik směn,“ uvedla Gillichová. Škoda se nyní snaží zajistit co nejkratší dodací doby pro své zákazníky.

Šéf výroby a logistiky Škody Auto Michael Oeljeklaus ve středečním rozhovoru pro server iHned.cz uvedl, že kvůli nedostatku čipů nemůže automobilka dokončit až 5000 aut týdně. Nekompletních vozů má firma na odstavných plochách zhruba 33.000. Týdně vyrobí Škoda Auto v Česku kolem 21.000 aut, přičemž zhruba 3000 až 5000 nelze kvůli chybějícím čipům dokončit. Nejvíc automobilce chybí řídicí jednotka ESP v octaviích a jednotky ovládání oken prakticky ve všech modelech.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa