Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Zastřelený psovod Tomáš (†41): Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti jeho vraha

Autor: ČTK - 
20. června 2021
19:20

Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána, který zastřelil v roce 2018 českého psovoda Tomáše Procházku. Napsal to týdeník Respekt. Podle něj jsou stíhanými příslušníci elitní armádní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Dva z vojáků viní policie z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel.

Respekt uvedl, že byl Chán podle afghánských svědků nezraněný, když ho začali dva čeští vojáci vyslýchat. Když ale muže po dvacetiminutovém výslechu předávali Američanům, měl již na těle stopy brutálního mlácení. „Během českého výslechu se z místnosti ozývaly Chánovy bolestivé výkřiky, a když ho Češi předali svým americkým kolegům, krvácela mu tvář a měl na těle řadu podlitin,“ ocitoval Respekt svědectví afghánského tlumočníka. Češi ale tvrdí, že Chána nebili.

Metnar vinu českých vojáků odmítá

Američané údajně afghánského vojáka také tloukli, kopali ho do rozkroku, dusili a mlátili s ním o zeď. Podle Respektu je z podílu na smrti Chána vyšetřováno také osm amerických vojáků, kteří ale nebyli zatím obviněni. Dvojice českých strážných, kteří ho měli po výsleších na hodinu pod dozorem, je pak podle týdeníku viněna z toho, že mu neposkytla žádnou pomoc, přestože byl v žalostném stavu. Muž následně v polní nemocnici zemřel.

V případu byli dříve obviněni také čtyři důstojníci za to, že neohlásili trestný čin. Pražští žalobci však jejich stíhání následně zrušili a případ vrátili do stadia prověřování. Kauzu vojáků ze skupiny 601 má podle Respektu na starost Krajské státní zastupitelství v Brně.

O vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití Chána, napsal už v listopadu 2018 list New York Times. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tehdy ale odmítl, že čeští vojáci mají na Chánově smrti vinu.

Video Generál Šedivý: Moji vojáci si zlost na zajatcích nevybíjeli - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

fesak2 ( 21. června 2021 09:05 )

Jak by to dopadlo obráceně? Kdyby náš voják zastřelil nějakýho šmejda? A šmejdi by ho chytili? Myslíte, že by s ním zacházeli v rukavičkách? Hned by ho odpráskli nebo usekli hlavu nebo nevím co ti šmejdi provádějí. Každopádně by nežil. Na šmejdy platí jen síla, humanita je považována za slabost.

arne100 ( 21. června 2021 00:00 )

Já nechápu vás co tady tak žvaníte.Byl to voják a musel dodržet rozkaz kam má jít.Jenom zbabělci jako jste VY můž jen hloupě žvanit.Být vojákem je zrovna takové zaměstnání jako každé druhé.Jen hlupák a omezenec a osoba která nebyla na vojně tak hloupě žvaní.

gabreta ( 20. června 2021 22:27 )

Souhlasím s vámi oběma.

Uživatel_5529772 ( 20. června 2021 22:22 )

Spíš je zajímavé, proč příslušník Afghánských ozbrojených sil, zastřelil českého vojáka na území Afghanistánu. Možná, že si myslel, že tam nemá co dělat.

bizon_pepa ( 20. června 2021 21:31 )

Taky si myslím. Rozporovat lze snad jediné to, co dělali v Afghánistánu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa