Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

„Naprostý galimatyáš.“ Rusové se kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice znovu obuli do Česka

Autor: ČTK - 
15. května 2021
20:55

 České úřady předvádějí neschopnost objektivně vyšetřit výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích a raději svalují vinu na „vnějšího nepřítele“ v podobě Ruska. Uvedla to podle agentury TASS v dnešním vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Zacharovová poukázala na páteční informace listu Mladá fronta Dnes o tom, že hned po explozích v roce 2014 ze skladů ve Vrběticích zmizelo velké množství zbraní. „Tentokrát se od vyjádření, soudě podle oznámení listu, zdržují jak v Generální inspekci bezpečnostních sborů, tak v Národní centrále proti organizovanému zločinu a i jednotliví vyšetřovatelé, zapojení do případu, poznamenala mluvčí. „Vzniká dojem, že české úřady nejenže nejsou schopny uskutečnit objektivní vyšetřování, ale ani nemohou sestavit logický řetězec nehorázností, odehrávajících se na území jejich vlastní země,“ dodala.

„V celém příběhu je zjevný jediný fakt - ve stavu naprostého galimatyáše nenašli v Praze nic lepšího, než se pokusit svalit veškerou vinu na vyhlášeného ‚vnějšího nepřítele‘ v podobě Ruska,“ zdůraznila Zacharovová.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době poznamenány diplomatickou roztržkou, která začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Obě země si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Obvinění související s explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní. Tento pátek v ruském úředním věstníku vyšel seznam nepřátelských zemí, schválený ruskou vládou, ve kterém jsou uvedeny pouze Spojené státy a Česká republika. Podle seznamu smí Česko najmout pro své úřadovny v Rusku nejvýše 19 ruských pracovníků a USA ani jednoho.

Video Ruští agenti u výbuchů ve Vrběticích - Mall.tv

 

PPP150W ( 16. května 2021 18:45 )

Máte v tom trochu zmatek. Trochu velký zmatek.

AIiAIice ( 16. května 2021 17:31 )

Co to tady blábolíš? Meleš páté přes deváté a jedna větší ptákovina než druhá. Víš ty drne, co je to právní stát? Víš ty drne, co by znamenal únos politika agenty jiné země? Bože ty jsi blb na entou.....

Omasta ( 16. května 2021 00:54 )

Co se tu zabýváš nesmyslama, babo?!
nejsou tak sebejistí v kramflecích. To, že jsme malá zemička
Křivá obvinění by v právním státě neprošla. Rusové by měli unést Hamáčka a v Rusku ho odsoudit na doživotí, do doby než česká strana dodá důkazy.

Lucio1 ( 15. května 2021 22:58 )

Naprostý souhlas, myslím že okolo toho skladu je spousta neznámých, než aby se dělala taková radikální řešení, část světa nám zatleskal ale málokdo se přidal, holt používají mozek..

AIiAIice ( 15. května 2021 22:49 )

Rusové v kauze Vrbětice přitvrzují. To naznačuje, že jim leží v patě a potřebují přesvědčit co nejvíce lidí o českém šlendriánu, rozklížit vztahy mezi evropskými zeměmi a celou věc co nejvíce zpochybnit. Kdyby byli nad věcí a neměli naprosto z ničeho obavy, nechali by štěkajícího ratlíka, jak nás rádi nazývají, aby se v chaosu usmažil sám. Prostý fakt, že naše vláda je neschopná pracovat konsolidovaně, neunáhlovat se ve vyjádřeních do medií a v klidu dotáhnout kausu do stádia, kdy s ní bude možno vyrukovat ještě neznamená, že "jediná" vyšetřovací verze není také tou pravou. Naše vláda vč. prezidenta dělají jeden kopanec za druhým. Rusové však nejsou tak sebejistí v kramflecích. To, že jsme malá zemička by v případě prokazatelného doložení, že se na výbuších skutečně Rusové podíleli, nebyl až tak velký handicap, protože v tomto případě by se radikálně změnil i postoj většiny evropských zemí, pro které je díky krokům naší vlády, situace nepřehledná. A to už taková legranda není ani pro takovou zemi, jako je Rusko. Možná to zní komicky, ale na mně to působí, že se Rusové něčeho obávají. Jinak by neměli zapotřebí takhle trotlit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa