Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Vyhostěte za Vrbětice aspoň jednoho Rusa: Babiš žádá kolegy v EU o solidaritu s Českem

Autor: ČTK - 
8. května 2021
11:30

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to dnes novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Zhruba před dvěma týdny vypukla diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Ruskem. V návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích z roku 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu a rovněž vyhostily ruské diplomaty. Vicepremiér Jan Hamáček pak v České televizi uvedl, že očekává podobné kroky také od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Podle Babiše se o záležitosti vedla v pátek relativně dlouhá debata, při níž vystoupili například francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová. Vzhledem k tomu, že jde o neformální summit, nebyly přijaty písemné závěry. Rozsáhlejší diskuse o vztazích s Ruskem se očekává na summitu Evropské rady na konci května.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. „Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví,“ poznamenal premiér.

Video  Babiš o Vrběticích: Odmítl Zemanovo tvrzení. Je jen jedna vyšetřovací verze  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video  Babiš o Vrběticích a Rusech ve Sněmovně: Nechceme žádnou válku  - PSP ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

vinke ( 8. května 2021 19:28 )

. Slovní podporu ale vyjádřili . Na druhou stranu, když nevyhostí ani toho jednoho Rusa, můžeme jim pak v Moskvě pronajmout náš Český dům pro jejich byznysmeny, nám je teď už vlastně na nic.

wenzel trousil ( 8. května 2021 18:47 )

Staci si pripomenout kdo , ktere zeme valcily spolu s HItlewrem --Litva, Lotyssko. Estonsko, Rumunsko a slovaci,,,ti si take nezadali s jejich "Slovenskym statom"..

salto ( 8. května 2021 16:18 )

Ostatním zemím v EU jsou nějaké Vrbětice u (_!_). Podívejte se kdo vyhošťoval Rusy a hned máte obrázek ukřivděnců.
Jestliže se ukáže, že to nebyli Čuk a Gek, tak to teprve bude komické...

Lucio1 ( 8. května 2021 15:31 )

Já bych se tyto dny věnoval oslavám konce války.., coby státník..Osobně je mě celý ten sklad kdoví čeho ukradený..

orlus ( 8. května 2021 15:29 )

...prosím vás na kolenou ať nejsme za blbce jenom my.

Zobrazit celou diskusi