Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ocelárna Liberty Ostrava prodala emisní povolenky do Rumunska. Babiš zuří a volá kontrolu

Autor: ČTK - 
30. dubna 2021
17:40

Stát dává podnět k zahájení finanční kontroly ve firmě Liberty Ostrava. Bude po firmě také žádat, aby příjem z prodeje emisních povolenek využila ke svému rozvoji. ČTK to napsal premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj ministerstvo průmyslu prostřednictvím svého zástupce svolává dozorčí radu firmy. Odbory dnes uvedly, že ostravský podnik prodal milion emisních povolenek za miliardu korun sesterské firmě do Rumunska. Liberty Ostrava je součástí globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

„Jsme v kontaktu s panem Guptou a požadujeme, aby benefit z transakce byl použit na rozvoj společnosti. Gupta navíc navrhnul, že část ze zisku bude použita pro odměny pracovníkům Liberty. Prostřednictvím ministerstva průmyslu jsme svolali dozorčí radu, současně dáváme podnět k zahájení finanční kontroly a budeme společně s odbory kontrolovat využití získaných zdrojů,“ uvedl Babiš.

Premiér se v polovině dubna s vedením ostravské společnosti sešel. Po schůzce oznámil, že společnost slíbila, že emisní povolenky své rumunské sesterské firmě nepřevede.

Podnik si udělal dobrý den

Bouřlivé reakce přišly i ze strany dalších politiků. „Bohužel došlo na nejhorší. Vedení Liberty Ostrava chce prodat emisní povolenky za miliardu a bude tak dál pokračovat ve vyvádění peněz do zahraničí. Za ministerstvo práce nyní řešíme další postup a hlavně - jak s odbory ochránit tamní zaměstnance. V pondělí to chci řešit na vládě!“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru.

O situaci v podniku Liberty Ostrava jednala na svém posledním zasedání 12. dubna také tripartita. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byla shoda na podniknutí všech kroků, aby „situace nepřerostla do masivního problému“.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který pochází z Ostravy a je poslancem za Moravskoslezský kraj, projednání na příštím jednání vlády podporuje. „Nevíme, kam zmizely dvě miliardy korun na pomoc huti, za které v roce 2020 převzal záruku stát prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP),“ sdělil ČTK politik. Podle něj dění v Liberty Ostrava připomíná vyvádění kapitálu a řízenou likvidaci firmy. V prohlášení napsal, že společnost prodala emisní povolenky za víc než miliardu a v týdnu změnila část představenstva.

„Budu také žádat prošetření celé transakce Finančním analytickým úřadem, pozornost by mělo této situaci věnovat i státní zastupitelství,“ uvedl Zaorálek. Zmínil také možnost případného zestátnění, pokud by měl podnik skončit. ČR podle ostravského poslance a ministra musí využít všechny nástroje k ochraně pracovních míst.

Podle Středuly si prodejem povolenek vedení podniku z premiéra „udělalo dobrý den“. „Odbory plně podporují tamní zaměstnance, jejichž místa jsou teď ohrožena,“ uvedl dnes Středula. Podotkl, že firma zaměstnává 5000 lidí a další pracovníci jsou v provozech odběratelů. Upozornil, že odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa