Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Opozice chválí vládu za tvrdý postup vůči Rusům u Vrbětic. Za chybu to mají jen komunisté

Aktualizováno -
22. dubna 2021
18:16
Autor: ČTK - 
22. dubna 2021
17:55

Předseda Pirátů Ivan Bartoš či předseda Lidovců Marian Jurečka přivítali další opatření vůči Rusku, které vyhlásili ministři. Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje postup vlády za chybný a diplomaticky nevhodný. Většina opozičních politických stran postup vlády ale chválí. V některých případech se však pozastavují nad tím, že Rusové dostali čas na stažení personálu velvyslanectví až do konce května. 

Předseda ODS Petr Fiala by pokládal za neodpustitelné, pokud by se ČR zachovala jinak a bezdůvodné vypovězení 20 českých diplomatů ponechala bez reakce. „Je správné, že vláda přijala řešení, které jsme vůči Ruské federaci doporučovali a prosadili v Poslanecké sněmovně a z nichž vyplývá, že jsme suverénní stát, pevně zakotvený v NATO a EU,“ sdělil Fiala ČTK. Není však podle něj jasné, proč Rusko dostalo na stažení diplomatů čas do konce května.

Postup vlády uvítal ve vyjádření zaslaném ČTK i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Jako opozice ho podporujeme a jsme s ním v souladu. Byl to ostatně krok, na kterém se shodla Sněmovna i Senát,“ připomněl usnesení parlamentních komor. Také šéf lidovců Marian Jurečka opatření podpořil. „Je to v této situaci nutný postup. Nyní je šance narovnat počty diplomatů a restartovat vzájemné vztahy. Lhůtu pro opuštění našeho území považuji vzhledem k okolnostem za příliš velkorysou,“ napsal ČTK Jurečka.

Komunisté přišli s kritikou, Rakušan mluví o jediném řešení

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že vláda zvolila z jeho pohledu jediné možné řešení. „Měli jsme jakýsi den vyčkávání a já bych považoval za vyjádření slabosti, kdybychom nedostáli tomu, co bylo v tom ultimátu formulováno,“ připomněl středeční požadavek české diplomacie, aby Rusko do dnešních 12:00 umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, pokud chtělo předejít dalšímu českému kroku.

K rozhodnutí vlády je naopak kritický Filip. „Považuji postup české vlády za chybný a diplomaticky nevhodný,“ konstatoval.

Video Fischer o ultimátu pro Rusko, Babišově couvání i spojenecké podpoře - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová krok uvítala. „Po vyhoštění 20 českých diplomatů nebylo na co čekat. Musíme jednat podle toho, že Rusko spáchalo na našem území teroristický útok. Lhůta na vyhoštění ,diplomatů' mi přijde zbytečně dlouhá a přílišné pochopení pro ni nemám. Rusko našim diplomatům dalo pouhých 24 hodin,“ sdělila ČTK.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by ČR jako suverénní země měla v krizi s protistranou jednat. „Tak jak to dělají i ostatní západní demokratické země. Protože diplomacie se nedělá ultimáty, ale jednáním. Ultimáty nedosáhneme svých cílů, protože ultimátum v diplomacii znamená, že nechceme jednat ani o našich cílech a zájmech,“ uvedl. „Pokud nebude v ČR ani Rusku funkční ambasáda a za Česko bude například o plynu či ropě jednat německý velvyslanec, je to špatně," dodal Okamura.

AIiAIice ( 22. dubna 2021 20:56 )

Podpořit kroky koho?

e.lesanova ( 22. dubna 2021 19:57 )

Mám dilema...je naše opozice uskupením nezodpovědných psychopatů nebo totálních blbů ??? Podpořit kroky, které se odvíjejí od kauzy na základě "podezření" a nikoli 100% důkazů, totiž nikdo jiný nemůže Pamatuji na slova jednoho našeho politika v dávných dobách...že by BIS nesvěřil hlídat ani kolo....myslím, že v kvalitě se moc nezměnilo

Zobrazit celou diskusi
Další videa