Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Havlíček po skandálu s agenty otočil: Rusové u dostavby Dukovan „ostrouhají“, vláda je vyřadí

Aktualizováno -
18. dubna 2021
13:00
Autor: ČTK, mach - 
18. dubna 2021
12:44

Vláda vyřadí ruskou společnost Rusatom z možností na účast v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, stane se tak v řádu dnů. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to řekl České televizi. Předtím prohlásil, že zapojení Rusů je po aktuálním skandálu s údajným zapojením GRU do výbuchu ve Vrběticích takřka vyloučené. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) se ruské firmy neměly účastnit stavby ani jako členové konsorcia.

Ministr Karel Havlíček tak dnes v televizi Prima reagoval na zveřejnění informací o důvodném podezření českých bezpečnostních složek, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ve Zlínském kraji v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Předpokládá, že vláda se v pondělí bude případem i českou reakcí vůči Moskvě zabývat a členové kabinetu dostanou další informace. „Nedovedu si představit, že by se v tuto chvíli Rosatom do bezpečnostního posouzení dostal,“ prohlásil Havlíček.

Uvedl, že informace o údajné účasti ruských agentů na explozi ve Vrběticích získal jen nedlouho před sobotní tiskovou konferencí premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Případ podle něj dříve neprobírala ani Bezpečnostní rada státu. Zjištění českých bezpečnostních složek o ruské stopě ve Vrběticích považuje za absolutně nepřijatelné a nemá důvod o nich pochybovat.

Podle senátora Pavla Fischera (nestr.) je taková reakce nekompetentní. „Pan ministr asi nečte svodky českých bezpečnostních složek, nedělá domácí úkoly. Takové jednání ohrožuje bezpečnost ČR. Pan ministr by měl by z vlády odejít,“ řekl Fischer v České televizi.   

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými chce český stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma.

Havlíček v sobotu večer na dotaz ČTK odpověděl, že informace bezpečnostních složek budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru. Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti varovaly bezpečnostní složky i část opozice. Role státu a jeho možnost kdykoliv zasáhnout je podle Havlíčka ošetřena ve všech smlouvách s investorem, jímž je společnost ČEZ.

Pravděpodobné zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích je největším útokem cizího státu na české území od sovětské okupace v roce 1968, řekl dnes v pořadu Primy předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondrej Veselý (ČSSD). Vyhoštění 18 ruských agentů z velvyslanectví v Praze považuje za oprávněné, očekává od vlády další informace, svolal už jednání zahraničního výboru. Místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO) označil situaci za bezprecedentní a reakci české strany za adekvátní, také čeká na detaily případu.

Video  Likvidace trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích  - Policie ČR
Video se připravuje ...

 

yarda ( 18. dubna 2021 14:18 )

No to je náhodička, že se ta aféra provalila akorát v době, kdy se jedná o dostavbě Dukovan.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa