Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Tragická smrt Petra Kellnera (†56) a jeho průvodců: Na sympaťáka Grega (†52) doma čekalo miminko, zahynul i klíčový manažer Sean (†38)!

Autor: jel - 
31. března 2021
05:30

Při nehodě vrtulníku na Aljašce, v němž zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner (†56), zemřeli také dva průvodci Gregory Harms (†52) a Sean McManamy (†38). Na ty nyní vzpomínají přátelé a rodina na sociálních sítích. Harms byl trojnásobný otec a jeho nedávno narozená dcera bude stejně jako její sourozenci už navždy vyrůstat bez tatínka. 

Podle prvotních informací vyšetřovatelů vrtulník jen těsně nepřeletěl hřeben a sjel zhruba 250 metrů po zasněžené stráni. Na místě zemřelo pět lidí. Přežil pouze jediný člověk, český snowboardista David Horváth (48). Ten je ve vážném stavu v nemocnici.

Byl čerstvým otcem

Chris Davenport, přítel zesnulého Grega Harmse, pro server Anchorage Daily News popsal, že zesnulý byl velkým průkopníkem poměrně málo známého heliskiingu. „Harms byl průvodcem 23 let a byl to jeden z nejzkušenějších a nejuznávanějších lyžařských průvodců v tomto odvětví,“ prozradil Davenport portálu. 

Dodal, že se průvodce během roku přesouval z místa na místo, podle toho, kde v tu dobu byl nejlepší sníh. V zimě pobýval v Coloradu, na jaře na Aljašce a v létě v Andách. Právě tam už podle kamaráda navíc přežil jednu nehodu vrtulníku, při níž zahynuli dva lidé. Stala se v 90. letech v Chile. 

Na instagramu na Grega Harmse vzpomíná rodina i přátelé. Před nedávnem se stal už potřetí otcem. „Můj strýc Greg zemřel tento víkend při nehodě vrtulníku. Byl průkopníkem ve světě heliskiingu, pracoval jako průvodce, a dokonce řídil svou vlastní společnost,“ vzpomíná Cory s tím, že mu dodával „jiskru" do života. 

Harms nedávno přivítal na světě malou dcerunku. Na sociálních sítích po něm truchlí mnoho přátel. „V současné době nemám dostatek slov, která by popsala, jak moc mi bude strýc Greg chybět,“ uvedl další z uživatelů na instagramu. Další člověk dodal, že doufá, že bude moci dceři zesnulého vyprávět všechny skvělé příhody, které s ním zažil. „Další případ toho, kdy někdo opustí tento svět příliš brzy,“ napsal. A nejsou zdaleka jediní. Na sociálních sítích se objevuje čím dál více vzpomínek na zesnulé průvodce. 

Miloval Aljašku

Sean McManamy pocházel původně z Hanoveru v New Hampsire, na Aljašku se ale přestěhoval před více než deseti lety. I pro něj byl heliskiing obrovskou vášní. V poslední době pracoval jako provozní manažer pro společnost Mountain Trip. Její majitel Bill Allen řekl, že byl McManamy znám především svým jemným humorem a pozitivitou. Hory opravdu miloval. „Byl srdcem a duší naší operace v Anchorage,“ dodal.

I na něho vzpomínají lidé na sociálních sítích. „Jsem vděčný za nezapomenutelné dny na horách, které jsem strávil s Gregem a Seanem, soucítím s jejich blízkými,“ uvedla známá profesionální lyžařka Amie Engerbretsonová. „Sean byl jedním z nejhodnějších lidí, které jsem znal, byl to vynikající profesionál a pekelně dobrý sportovec,“ napsal o zemřelém příteli Nick na sociální síti.

K nehodě došlo v sobotu 27. března. Kromě podnikatelePetra Kellnera byli na palubě ještě Benjamin Larochaix (†50), podle deníku NY Times rovněž z České republiky, dva průvodci Gregory Harms a Sean McManamy a pilot Zach Russell.

Petr Kellner byl majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládal 98,93 procenta PPF. Kellnera už 15 let řadí časopis Forbes mezi nejbohatší lidi na světě, jeho majetek odhaduje na 293 miliard korun.

Video se připravuje ...
Další videa