Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Očkovaní by se mohli vyhnout karanténě, navrhují experti. A zvažují změny v důchoďácích

Autor: ČTK - 
22. února 2021
11:35

Lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti covidu-19, od března po kontaktu s nakaženým zřejmě nebudou muset do karantény. Úprava podmínek nařízení karantény se nyní připravuje. Novinářům to dnes řekl vakcinolog a předseda epidemiologické skupiny Roman Chlíbek. Diskutuje se i o tom, že by očkovaní pracovníci domovů pro seniory nemuseli pravidelně podstupovat testy.

Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu, který byl podepsán hlavní hygieničkou, i lidé, kteří byli proti koronaviru očkováni. Epidemiologická skupina doporučila, že by lidé nemuseli do karantény, pokud by dostali obě dávky vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít také certifikát o očkování nebo musí být údaje zapsány v centrálním systému. Podmínkou by také podle Chlíbka bylo, že očkovaný člověk po kontaktu s nakaženým nemá příznaky.

„Pokud člověk splní tato kritéria, pak by nešel do karantény v případě kontaktu s pozitivní osobou. Připravuje se to tak, aby to platilo od prvního března,“ řekl Chlíbek. Podle něj konkrétní znění úpravy nyní řeší hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Odborníci také diskutují o tom, že očkovaní zaměstnanci domovů pro seniory by nemuseli pravidelně podstupovat testování na covid-19. Podle Chlíbka k testování není odborný důvod.

Očkování by mělo v budoucnu přinést výhodu také lidem, kteří cestují a nyní po návratu do ČR musí na testy a do karantény. To by už nebylo nutné. A mělo by to platit i pro vycestování do zemí, které po Češích při příjezdu vyžadují testy či karanténu. Podle Chlíbka ale zatím v EU nepanuje shoda na tom, jak by si jednotlivé země uznávaly doklady o očkování.

Video Exnáměstek Šedo o zpolitizovaném zdravotnictví a kvalitě ministrů. Ocenil práci hejtmanů. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

rapid15 ( 22. února 2021 12:16 )

Zlehounka a nenápadně se přibližuje k těm covid pasům
A jejich přínost patrně zas budou testovat ti proočkovaní VIP,nebo ti neprioritní, kteří také všechny předběhnou , protože cena za kteru se dostanou ke covid pasu bude pro ně zanedbatelná. Blíží se totiž doba dovolených. Tak se mnozí musí přeci obětovat ve prospěch většiny aby zjistilo co a jak...
Přesně jako když VIP testovali návštěvu fotbalového utkání ve svých malých skupinkách

Zobrazit celou diskusi
Další videa