Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Samoživitelkám se uleví? Výživné za neplatiče alimentů zaplatí stát, podpořil výbor

Autor: ČTK - 
8. prosince 2020
16:12

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti pravděpodobně platit stát, který je chce po dlužnících vymáhat. Úřady práce budou na nezaopatřené dítě vyplácet maximálně 3000 korun měsíčně, a to nejvýše dva roky. Státní pokladnu to bude stát zhruba miliardu korun ročně. Senátní sociální výbor s tím dnes souhlasil. Horní komora o předloze rozhodne příští týden.

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) senátorům řekla, že zákon o náhradním výživném se bude týkat odhadem 24 000 nezaopatřených dětí. Částka byla podle ministryně zvolena kvůli tomu, že výživné se pohybuje nejčastěji mezi 2500 až 2900 Kč měsíčně. Minimální výživné by mělo do budoucna činit 1000 korun, uvedla.

Maláčová připustila, že zákon o náhradním výživném neřeší podstatu problému, kterým je nízká vymahatelnost dlužného výživného. Změnit to chce další právní úpravou, která by podle ní měla být předložena v řádu týdnů jako poslanecký návrh. Úřad Maláčové chce také revizi sociálních dávek.

Vyspělá společnost se má postarat o ty nejzranitelnější,“ uvedla předsedkyně výboru Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Předsedkyně lidovecké frakce Šárka Jelínková konstatovala, že „zodpovědnější musí platit za ty nezodpovědné“, ale „nejdůležitější je zájem dítěte“. Zástupci ODS měli k zákonu výhrady jako k řešení, které nejde po podstatě problému.

Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič-samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce. Úřad by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal na výživném jen část peněz, stát by doplatil zbytek do 3000 korun.

Příjemce náhradního výživného má každé čtyři měsíce dokládat, že má na pomoc státu dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Případné přeplatky by bylo nutné vrátit. Dvouletá lhůta výplaty náhradního výživného byla podle ministryně zvolena jako zkušební.

Úřady by mohly náhradní výživné vyplácet od poloviny příštího roku. Ročně by vyplatily na náhradním výživném 881 až 891 milionů korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina této sumy. Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.

Video  „Jako v 19.století" Expertka o ústavech v Česku, místo podpory izolace v nedůstojných podmínkách  - Blesk TV
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 8. prosince 2020 17:09 )

Jednoznačně správný počin, je 21.století a žádné dítě by nemělo strádat něčí nezod­pověd­ností­...vy­pláce­ní výživného je na dobu omezenou a stát by měl o to tvrději a nekompromisně vymáhat dluh po nezodpovědném rodiči, pokud dojde k uvěznění, měla by platit automatická povinnost pracovat a umazávat dluh

Zobrazit celou diskusi