Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Záchody s dvojitým splachováním často vodu nešetří. Plýtvají s ní ještě víc, co s tím?

Autor: Mii, inb - 
3. listopadu 2022
05:00

Stále více domácností přechází kvůli ekologickým snahám na záchody s dvojitým splachováním, které mají být schopné šetřit vodu. Jejich technologie to skutečně umožňuje. Problémem ale je, že tyto záchody často nefungují tak, jak mají, čímž ve výsledku s vodou plýtvají ještě víc. Upozorňuje na to britská nevládní organizace Waterwise Project, podle níž mají záchody s dvojitým splachováním na svědomí ročně úniky miliard litrů vody, a to jen v Británii. Že toaleta „zlobí“, navíc lidé nemusí na první pohled poznat.

Sprchování, mytí nádobí i splachování záchodu. To všechno jsou činnosti, kde lze ušetřit voda, použijí-li se správné technologie. V rámci toalet se za tímto účelem nejčastěji přistupuje k dvojitému splachování, tedy k WC, které má dva spínače - jeden pro malé spláchnutí, druhý pro velké. Koncept existuje už řadu let a s přibývajícími diskuzemi o potřebě ekologie se stává stále oblíbenějším. Lidé chtějí být šetrnější k přírodě.

Video  Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti  - Videohub

Jenže dobrý úmysl v případě dvojitého splachování často vede k ještě většímu plýtvání vodou. Není to chyba majitelů těchto záchodů, ale samotného navržení technologie.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.