Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Češi jsou k Bruselu skeptičtější, v budoucnost Evropské unie nevěří téměř půlka z nich

Autor: ČTK - 
11. září 2020
14:45

Češi jsou proti loňsku skeptičtější k budoucnosti Evropské unie. Důvěru má projekt sjednocené Evropy u 41 procent lidí, nevěří v něj naopak 47 procent. Zároveň ale ubylo odpůrců přijetí eura v ČR a zvýšil se podíl příznivců tohoto kroku. Proti vstupu ČR do eurozóny jsou ovšem stále více než dvě třetiny dotázaných. Ukázal to červencový průzkum, jehož výsledky v pátek ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Autoři výzkumu poukázali na to, že od roku 2012 do loňského výzkumu důvěra české veřejnosti k EU postupně vzrostla o 11 procentních bodů na 46 procent. Loni tak už převažovala nad nedůvěrou, kterou v červnu 2019 vyjádřilo 43 procent lidí. Letos se trend obrátil, výsledky jsou tak srovnatelné se situací z let 2017 a 2018. „Až další výzkumy ukážou, zda jde o nový nastupující trend či jednorázový výkyv,“ uvedlo CVVM.

Summit EU v Bruselu, který je věnovaný víceletému rozpočtu a fondu obnovy (17. 7. 2020) Summit EU v Bruselu, který je věnovaný víceletému rozpočtu a fondu obnovy (17. 7. 2020) | Reuters

Skeptičtější k budoucnosti EU jsou muži než ženy, dále lidé nad 45 let, s nižším vzděláním a životní úrovní, důchodci a příznivci levicových stran, SPD a Trikolóry. Významně vyšší důvěru k projektu sjednocené Evropy projevují naopak voliči ODS, STAN, Pirátů a TOP 09, poukázali autoři průzkumu.

Odpůrců eura ale ubylo

V otázce přijetí eura pro ČR nadále převažují odpůrci, proti loňsku jich ale ubylo o šest procentních bodů na 69 procent. Zároveň se zvýšil podíl příznivců nahrazení koruny evropskou měnou z 20 na 24 procent. Negativní postoj k euru poprvé výrazněji převážil v roce 2010, před tím byl vyšší souhlas, nebo byly oba podíly zhruba vyrovnané. „Od roku 2011 se nesouhlas se zavedením eura pohybuje okolo úrovně tří čtvrtin se třemi dílčími poklesy na úroveň těsně pod 70 procent,“ uvedlo CVVM.

Úroveň integrace EU by podle 49 procent dotázaných měla do budoucna zůstat na nynější úrovni. Pro oslabení se vyjádřilo 23 procent a posilovat by měla integrace podle 17 procent.

V otázce míry zapojení ČR do EU je 46 procent lidí pro zachování současného stavu. „Názory ve prospěch posílení či oslabení jsou vyrovnané (23 procent shodně pro posílení i oslabení),“ sdělili autoři průzkumu k otázce zapojení ČR do unijních struktur.

Průzkumu CVVM se mezi 18. a 29. červencem zúčastnilo 972 lidí ve věku od 15 let.

denisz ( 13. září 2020 23:51 )

Varováním bruselským birokratům, že hodně tam není u nich v
pořádku, mělo být vystoupení Velké Británie z EU. Nepoučili
se a své chyby neuznali, ještě byli na Británii vzteklí.
Jak si pak mají Češi Bruselu vážit?Jedině,že se napraví.Taková
dobrá myšlenka a tak to ti byrokraté podělali. Nepřispěla
i rezoluce, iniciovaná českými Piráty a posvěcena hloupoučkou
intrikánkou z Bavor paní Hohlmeier, kde Česko líčí jako mafián
bezprávný stát. Bylo to hloupé a přispělo k nedůvěře k Bruselu,
že tam nejsou kvalitní pracovití lidé, ale odložení politici.

krapotkin ( 11. září 2020 18:43 )

Já už byl proti v referendu, ale Pražáci nás, venkovany, přehlasovali. Věděl jsem, že to bude ještě horší než RVHP, ale Brusel svou de.bilitou překročil má očekávání.

e.lesanova ( 11. září 2020 17:51 )

"Brusel" je jen obrovské množství "neužitečných", žádný odborník, specialista, směska posbíraná a dotlačená do funkcí bez ladu a skladu a většinou bez zkušeností, znalostí...Zbytečný stejně jako náš zbytečně živený Senát

Zobrazit celou diskusi