Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Miliardář Komárek koupil klavíry Petrof, které odmítli Číňané. Daruje je českým školám

Autor: ČTK - 
8. září 2020
16:16

Rodinná nadace miliardáře Karla Komárka koupila od Petrofu Hradec Králové piana a klavíry, které si zřejmě kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepřevzal čínský odběratel. Nadace rozdá 11 nástrojů z čínské zakázky českým školám. V tiskové zprávě to oznámila Komárkova společnost KKCG. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 200 000 eur (5,3 milionu korun).

Podle prezidentky a majitelky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí do Hradce Králové napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce dát sankce na ČR a její zboží a že on nemá na to, aby platil pokuty. „Poprosil nás o pozastavení dodávky,“ řekla v pátek ČTK Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou.

Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Komárek.

Pro školy bude vypsána grantová výzva

Ceralová Petrofová Komárkův krok ocenila a označila ho za velkorysý. „Jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil,“ uvedla. Podle ní je dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci.

Nadace KKFF vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě budou moci školy o klavíry a pianina žádat.

Vystrčil trvá na tom, že dohody návštěvou neporušil

Firma Petrof, pro niž je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm, vyjádřila obavu, že zhoršení vztahů mezi ČR s Čínou bude mít negativní dopad i na její další obchody v Číně. Piana Petrof v Číně pod jinými vlastními značkami i vyrábí, loni to bylo téměř 6000 nástrojů.

Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu tvrdě kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Číny Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi ČR a Čínou.

pokrok ( 9. září 2020 12:47 )

Zavyslí na Číně byly skoro všechny státy
a to ohledně jejich "kvalitních" roušek,- které jim
jak Nizozemsko, Španělsko a další státy .. následně vrátily ,

ovšem kromě České republiky - která od Číny -
draze koupí každý šmejd.

Za to všechno může - velká Zemanova láska k Číně !

pokrok ( 9. září 2020 12:41 )

Číňané nezaplatili nic, protože o výrobu klavírů těchto klavírů -
která byla již dokončena - pouze zažádali .

No a když Čína zakázku odmítla a klavíry byly na skladě ,-
tak miliardář Komárek udělal dobré gesto -a koupil je sám,-

a bude je darovat českým školám!

U našich miliardářů takové gesto,- jaké pan Komárek učinil,-
se vůbec nevidí a ani ho nelze očekávať.

Klobouk dolů !!!

levice-je-smegma ( 9. září 2020 07:24 )

V tomto případě asi ne, protože by jí těžko jednostranně zrušili z politických důvodů. Protože se záloha v takovém případě nevrací.

.tg.bb ( 8. září 2020 23:54 )

To je poprvé, co mě tento pán mile překvapil.

BoziMilda ( 8. září 2020 22:07 )

USA těžko. Trump už dávno pochopil, že obchod s Čínou je házení perel sviním a snaží z Číny dostat co nejvíc firem zpátky do USA, zejména těch technologických.

Zobrazit celou diskusi
Další videa