Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Zemanův nekonečný příběh: Ve sporu o Peroutku padlo dovolání kvůli omluvě vnučce

Autor: ČTK - 
14. srpna 2020
13:29

Ministerstvo financí podalo dovolání ve sporu, který se týká výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. ČTK to dnes zjistila z databáze Infosoud. Tiskový odbor ministerstva doplnil, že úřad navrhl i odklad vykonatelnosti rozsudku. Pokud by Nejvyšší soud tomuto požadavku vyhověl, ministerstvo by se nemuselo Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omlouvat až do rozhodnutí o dovolání.

Pražský městský soud ministerstvu počátkem července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Lhůta pro omluvu má vypršet v úterý.

Ministerstvo dovolání podalo ve čtvrtek. Zaslalo ho jak Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o sporu rozhodoval v prvním stupni, tak i přímo Nejvyššímu soudu, jenž bude nyní rozhodovat o návrhu na odklad vykonatelnosti. „Dovolání bylo podáno v blanketní podobě a jeho znění bude v zákonné dvouměsíční lhůtě doplněno,“ sdělil ČTK Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru.

Video  Peroutkova vnučka: Ovčáček a Zeman kopají do mrtvoly mého dědy!  -  David Vaníček, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Pravděpodobné podání mimořádného opravného prostředku avizovalo ministerstvo již dříve. „Dlouhodobě se totiž domníváme, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci,“ vysvětlil mluvčí.

Prezident Zeman je na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu. Jeho advokát Marek Nespala v úterý po obdržení pravomocného rozsudku ČTK řekl, že verdikt „neobsahuje nic překvapivého“. K možným variantám prezidentova dalšího postupu se nechtěl dopředu vyjadřovat. O tom, zda se Hrad rovněž dovolá, chce po podrobném prostudování rozsudku informovat příští týden. Právník ovšem už dříve uváděl, že podání dovolání je pravděpodobné.

Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová. S červencovým verdiktem spokojená nebyla, protože se domáhala širší omluvy i za další prezidentova slova - mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Pražský městský soud k tomu ale konstatoval, že veřejné osoby včetně Peroutky musí snést širší kritiku.

„Dovolání do zamítavého výroku bude určitě podáno,“ napsal dnes ČTK ženin advokát František Vyskočil. „Ministerstvo financí se musí za prezidenta omluvit v úterý 18. srpna, což se mu zjevně nechce provést,“ doplnil k aktuálnímu kroku úřadu.

Video  2015: Ovčáček vs. odpůrci: Hádka nad hledáním Peroutkova článku!  - redakce Blesk TV
Video se připravuje ...

Vyskočil míní, že ministerstvo má argumentaci dovolání víceméně připravenou z kauzy někdejšího Zemanova poradce Zdeňka Šarapatky. V ní se má úřad omluvit za prezidentův nepravdivý výrok, že muže vyhodil pro neschopnost. Ve sporu o Šarapatku ministerstvo rovněž požádalo Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti a soud mu vyhověl.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Tvrdil, že novinář zveřejnil článek „Hitler je gentleman“ v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci řekl, že text viděl na vlastní oči. Hradu se však článek v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.

Video  Lid se ptá Miloše Zemana: Lhal jste o Peroutkovi? A zabil se Masaryk sám?  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

panda82 ( 19. srpna 2020 13:09 )

Ze by se nedal dohledat článek v tisku Přítomnost - zvláštní vydání, ročník XV ze dne 28.10.1938, je tam i dovětek p. Peroutky, kde má být článek umístěn

pindal ( 14. srpna 2020 19:35 )

Pokud bych byl Zemanem,naším prezidentem,tak bych řekl,ano toto si myslím a to jsem viděl.Pokud nikdo nenalezl důkazy,za to nemohu.Mluvím jen to,co si myslím a co jsem viděl.Krom toho, v té době byl s Hitlerem loajální kde kdo. Věřím že i Peroutka.Za sociku jsme taky byli loajální skoro všichni,tak o co vlastně jde?Lidi,jako každý organismus,má v genech se zachovat a když je nebezpečí,tak se většinou stáhne.Potom jsou průkopníci,kteří nekoukají na sebe a posunou to kousek dál.Zeman je ten,který to posouvá kousek dál si myslím já.Všichni jsme si rovni,víte o tom?Nemyslím v majetku,ať každý má co potřebuje.Asi se ze mě stal komu­nista­.Kapi­talis­mus je přežitek.Ten pochází z doby,kdy nás ještě nebylo tak moc a získat něco na úkor druhého nebylo tak vyhrocené.Dnešní uspořádání neslouží všem lidem,ale jen někomu.Z lidí si někdo udělal prosperující živnost.

sorgedoktor ( 14. srpna 2020 19:05 )

My mladi se v tom tezko orientujeme. V kazdem pripade vse je trochu vytrzene z casoveho kontectu. Pan Peroutka byl novinar, aler i jako poliitikm a filosofg autorita.Jestzli se nermyliom, byl take z 3 Tise v koncentraku na Umschulung

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa