Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Jermanová otočila, vzácní ptáci přežijí. Kraj nažene bagry mimo mokřad v Lysé

Autor: ČTK - 
23. července 2020
17:18

Výcvikový areál Svět záchranářů, jehož zamýšlená stavba na Nymbursku vyvolala kritiku od ochránců přírody, chce nově Středočeský kraj postavit na svých pozemcích v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Proti stavbě areálu u Lysé nad Labem se zvedl odpor, ochranáři upozorňovali, že v místě je mokřad se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Kraj po vlně protestů tyto pozemky vyhodnotil jako nevhodné, informovala ve čtvrtek v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

Areál Svět záchranářů má sloužit pro přípravu záchranářů i vzdělávání dětí, mládeže a veřejnosti. Středočeský kraj se záměrem vybudovat výcvikový areál oslovil 1. února 2018 starosty středočeských měst a obcí. Žádal je o tipy na vhodné pozemky, kde by mohlo centrum vyrůst. Lysá nad Labem nabídla pozemky na okraji města za symbolickou korunu. Ochranáři ale upozorňovali, že je tam cenný mokřad. Pozemky podle ochránců přírody slouží jako prostor pro zadržování vody v krajině a vyskytují se zde vzácné i běžnější druhy živočichů.

Cvičiště, které má školáky i dospělé připravovat na krizové situace, proto chce kraj nově umístit v Bělé pod Bezdězem. „Vlastníkem těchto pozemků je Středočeský kraj a již nyní zde existuje i část infrastruktury využitelné pro provoz výcvikového areálu,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Vedení Lysé s kritikou nesouhlasilo, považuje situaci za zpolitizovanou. Kritika podle radnice Lysé nad Labem ohrožovala i stavbu obchvatu, který do mokřadu částečně zasahuje. Město lokalitu považuje za druhotný mokřad. Za část zničenou stavbou obchvatu chce radnice zajistit náhradní biotopy. Vybudování Světa záchranářů považovalo město za přínosné.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud