Klausová, Schillerová i Maláčová s mužem na Velehradě. A pocta 1. linii boje s virem

Autor: ČTK - 
4. července 2020
22:55

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl dnes večer téměř půl milionu korun. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo 1,6 milionu korun. Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou v programu i počtu návštěvníků omezené kvůli epidemii koronaviru.

Akce byla poctou lidem, kteří byli v „první linii“ boje proti onemocnění covid-19. Lidem postiženým koronavirovou krizí je také určen výtěžek koncertu. Peníze získají lidé v nouzi, kritické životní situaci, matky s dětmi, těžce nemocní, lidé bez domova, opuštění nebo staří lidé, kteří se ocitli v tísni. Sbírku organizuje Charita ČR, do dnešního dne na ní bylo téměř pět milionů korun.

Děkovali i vietnamské komunitě

Večer zahájily sirény vozů záchranářů, hasičů a policistů. Návštěvníky pozdravili kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na pozoun zahrál večerku starosta Uničova Radek Vincour (ODS), který tak činil, když bylo město v karanténě, aby povzbudil tamní obyvatele.

Promítal se také krátký dokument o vietnamské komunitě, která organizovala pomoc, šila roušky, majitelé obchodů a restaurací nabízeli zboží zdravotníkům či policistům. Připomenuta byla i pomoc Řádu milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Na začátky epidemie zavzpomínala ředitelka prostějovské nemocnice, kde je infekční oddělení.

„Na období od 6. března do současné doby vzpomínám ráda i někdy s úzkostí. Březen a duben byly pro naši nemocnici velice těžké, do dnešního dnes jsme ošetřili 120 pacientů v těžkém stavu, přitom nemocnice pracovala téměř naplno i pro ostatní pacienty,“ uvedla ředitelka nemocnice Marie Marsová, podle které byly obavy zdravotníků velké, protože nevěděli, jak se bude situace vyvíjet.

Na Velehrad dorazily i političky. Alena Schillerová (za ANO) se dala do hovoru s bývalou první dámou Livií Klausovou. Janu Maláčovou doprovodil její manžel Aleš Chmelař (oba ĆSSD).

Pavlica, Žbirka, Hradišťan

Na letošním 21. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, děti ze základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.

Dnešním koncertem skončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Zatímco loni na významné moravské poutní místo dorazilo první den slavností asi 20.000 lidí, letos byl jejich počet omezen na tisíc. Dny lidí dobré vůle v neděli dopoledne vyvrcholí slavnostní poutní mší, na kterou bude moci také pouze tisícovka lidí.

muscula ( 5. července 2020 05:34 )

měly by se smažit v pekle

tomik007 ( 5. července 2020 00:57 )

Vymenily si mezi sebou koštata...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud