Pátek 1. července 2022
Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie
Oblačno, bouřka 27°C

Česko je plné radioaktivního radonu. Jak skrytého zabijáka poznat u sebe doma?

Autor: Markéta Mikešová - 
29. března 2020
05:10

Můžete u sebe doma dýchat radioaktivní plyn, a vůbec o tom nevědět. Taková je realita mnoha regionů České republiky. Naše země má poměrně bohatý přírodní výskyt prvku radonu, který je nechvalně proslulý svou vlastností koncentrovat se v uzavřených prostorech. Zejména v domech. Lidé jej nemají šanci zaznamenat, nijak nevoní ani není vidět. Přitom může v dlouhodobém hledisku způsobit rakovinu plic a podle některých odhadů zabije ročně více Čechů než dopravní nehody nebo koronavirus. Lze se mu však ubránit.

Pro mnoho lidí je radon slovo, které naposledy slyšeli při hodinách chemie na základní škole. Stavaři ho ale musí řešit prakticky na denní bázi. Už jen proto, že stavební úřad před vydáním stavebního povolení požaduje u každého pozemku stanovení tzv. radonového indexu. Pokud vyjde jako vysoký, měla by být u plánované stavby navržena protiradonová opatření.

Ale zpět na začátek. Radon je radioaktivní plyn, který vzniká v přírodě přirozeně přeměnou uranu a radia. Jelikož ty jsou přítomny prakticky v celé zemské kůře, velmi častý je i radon. Z půdy se uvolňuje do vzduchu, kde se přeměňuje na další prvky, například izotopy olova a polonia.

Kolik se ve státě vyskytuje radonu, vychází z jeho geologického podloží. Jak uvádí Česká geologická služba, nejčastěji ho najdeme ve vyvřelých magmatických horninách. „Geologické podloží České republiky je z více než z dvou třetin tvořeno metamorfovanými a magmatickými horninami s vyššími koncentracemi uranu a následně i radonu. Z toho vyplývá, že radonu pocházejícímu z geologického podloží a odtud pronikajícímu do objektů je nutno věnovat zvýšenou pozornost,“ píše služba.

Pozor u bývalých uranových dolů

Geologové na to upozorňují proto, že plyn má schopnost hromadit se v uzavřených prostorech a domech. Což je problém, protože

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus
Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Blesk.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Video se připravuje ...
Další videa