Dá se vyléčit z koronaviru? Hrozí i vznik superinfekce, varuje odborník

Autor: ula - 
31. ledna 2020
05:10

Pokud člověk onemocní koronavirem, neznamená to rovnou rozsudek smrti. Ačkoliv počet nakažených strmě roste a nákaza už si vyžádala oběti na životech, jsou tu i ti, kteří zákeřný virus přemohli. Někteří dokonce zůstávají s mírnější formou nemoci doma v izolaci. Podle epidemiologa Rastislava Maďara může situaci zkomplikovat sezóna chřipky. Jedna nákaza může sednout na druhou a vznikne tak superinfekce, která může způsobit těžký průběh i u mladších lidí.

Statistiky hovoří zejména o nakažených a mrtvých, ale i o uzdravených pacientech. „Vyléčených lidí budou minimálně stovky, možná i více, pokud počítáme i ty neregistrované s mírným průběhem,“ řekl Blesk Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar.

Podle odborníka jsou statisticky vykazováni pacienti hospitalizovaní s horší prognózou, proto je některé dny počet úmrtí vyšší než propuštěných z nemocnice.

„Musíme si však uvědomit, že pacienti s lehčí formou nákazy zůstávají doma a nejsou v evidenci vůbec podchyceni. Celkový počet uzdravených ze všech nakažených je proto určitě vyšší než počet zemřelých,“ dodává Maďar.

Jak probíhá léčba?

Vakcína přímo proti koronaviru zatím není. Přesto existují způsoby, jak pacienty léčit.

Délka léčby je individuální. Čím starší pacient, nebo čím má infikovaný víc chronických nemocí, tím horší bude prognóza a delší jeho léčba. Také záleží na tom, v jak pokročilé fázi nemoci se nakažený dostane do nemocnice.

„Léčba je většinou jen symptomatická, rehydratace, léky na horečku, umělá plicní ventilace při selhávání respiračního systému. Zkouší se antivirotika, z nichž některá se jevila jako účinná u SARS, např. inhibitory virových enzymů, které virus potřebuje ke svému množení. Běžní pacienti však zatím antivirotika v Číně předpokládám nedostávají,“ přibližuje postup léčby Maďar.

Výhoda SARSu? Upoutal lidi na lůžko

V listopadu v roce 2002 byl poprvé ohlášen výskyt koronaviru SARS, který se začal šířit z čínské provincie Kuang-tung. Nákaza se rozšířila do 30 zemí světa, nakaženo bylo přes 8 tisíc lidí a přes 774 lidí zemřelo. Stejně jako nový koronavirus z Wu-chanu způsoboval SARS onemocnění dýchacích cest.

Tyto dva koronaviry se v mnoha projevech shodují, ale zároveň liší. „V porovnání se SARS, proporce počtu nakažených s těžkým průběhem z celkového počtu nemocných je u nového koronaviru nižší. Ale zase se efektivněji šíří z člověka na člověka,“ uvedl epidemiolog. Je ale nutné si uvědomit, že nový koronavirus řádí teprve pár dní, nákazu SARSu se podařilo dostat pod kontrolu až v polovině roku 2003, tedy po devíti měsících.

SARS podle Maďara způsoboval těžší formu nemoci, což bylo ale z epidemiologického hlediska pozitivní. „Vážně nemocný pacient totiž zůstane na lůžku, zatímco infekční člověk s novým koronavirem s mírnější formou nákazy se může pohybovat mezi lidmi,“ dodal Maďar.

Video Léčba nemocných koronavirem: Čínské nemocnice praskají ve švech - Reuters

SARS v Česku nebyl, proč lidé panikaří z koronaviru?

SARS se do Česka naštěstí nedostal. Z vyspělých zemí byla nejvíc postižená Kanada, konkrétně Toronto.

Nový koronavirus vyděsil Česko natolik, že lidé začali hromadně vykupovat roušky a dezinfekční gely. SARS až tak velkou paniku v laické populaci nezpůsoboval. Vysvětlení je jednoduché. „Jednak se před 18 lety tolik necestovalo mezikontinentálně a jednak nebyl tak rozvinutý internet a sociální sítě,“ řel Rastislav Maďar Blesk Zprávám.

Vznikne superinfekce? 

Epidemiolog nicméně varuje, že aktuální situaci i u nás může zkomplikovat sezóna chřipky a dalších respiračních nákaz.

„Jiné choroby mohou maskovat průběh koronavirové nákazy, za stávající epidemiologické situace však spíše naopak způsobovat zbytečný poplach s podezřením na nový koronavirus,“ domnívá se odborník a uklidňuje: „Pokud má člověk horečku a nebyl v kontaktu s Číňany, ani nepobýval v zimním období v této zemi, jeho nákaza je nepravděpodobná.“

Horší situace ale může nastat, pokud se jedna nákaza střetne s druhou. „Hrozí, že při následném případném zhoršení epidemiologické situace může nasednout jedna nákaza na druhou jako tzv. superinfekce a potom může dojít k těžkému průběhu nemoci i u někoho, kdo není starší a chronicky nemocný,“ upozorňuje epidemiolog.

Video „Roušky u nás v tuto chvíli nejsou na místě,“ hodnotí obranu před koronavirem v ČR Prymula - Markéta Volfová, Lukáš Červený

11karel11 ( 18. března 2020 13:23 )

Přeješ dobytku?

11karel11 ( 18. března 2020 13:22 )

Přeješ dobytku?

zada ( 31. ledna 2020 12:05 )

Ani bych se nedivili, kdyby infekci roznel "pomatený" amík. Čína mu leze na nervy už dlouho.... Jinak spoustu infekce si lidi přivezou i z Egypta... možná na to neumřou, ale tam je hygiena asi stokrát horší....no a v našich některých restaruracích je strach jí na jídlo....tenhle virus a jeho rozšíření to je podle mě něco opravdu zvláštně jiného....myslet si mohu co chci. Každý dneska ví, že AIDS je také "uteklý výzkum" amíckých laboratoří!!!

BlbzBlesku ( 31. ledna 2020 07:53 )

Přiroda si poradí a činanům to ze srdce přeju za to že všechno sežerou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud