Avast po „šmírování“ zákazníků zavírá problémovou divizi. O místa přijdou stovky lidí

 (Autor: archiv Blesku)
Aktualizováno -
30. ledna 2020
10:10
Autor: ČTK - 
29. ledna 2020
18:43

Společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Výrobce antivirových programů to dnes uvedl v tiskové zprávě. V ohrožení jsou stovky pracovních míst. Avast čelí kritice, že Jumpshotu předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je pak prodává svým klientům. Činnost Jumpshotu se Avast rozhodl ukončit s okamžitou platností.

„Mrzí nás, že tento krok bude mít dopad na zaměstnance společnosti Jumpshot, velmi si vážíme jejich práce a přispění. Budeme se snažit udělat celý proces pro ně co nejsnazší,“ uvedl generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Avast firmu Jumpshot z větší části vlastní, 35procentní podíl ale před časem prodal firmě Ascential. Ta dnes uvedla, že podíl prodá zpět Avastu, který vrátí kupní cenu a zaplatí jí další výdaje.

Avast prodej dat nepopírá, tvrdí ale, že jsou anonymizovaná a že třetím stranám nikdy neprodal data, podle kterých by šlo dohledat konkrétního člověka. „Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace,“ uvedla firma v úterý na svém blogu. „Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí,“ dodala.

Společnost Jumpshot začala služby nabízet v roce 2015 s cílem „poskytovat marketérům trendové analýzy a statistiky týkající se nákupních zvyklostí, které jsou anonymní“. Časopis PCMag ale začátkem tohoto týdne uvedl, že informace, které Avast prodává třetím stranám, je možné zpětně spojit s konkrétními osobami.

„Již jsme podnikli kroky ke splnění očekávání uživatelů“

„Přestože jsme jednali plně v mezích zákona a stále jsme ostražitě chránili soukromí našich uživatelů, vyslyšeli jsme čerstvou zpětnou vazbu a již jsme podnikli kroky ke splnění očekávání našich uživatelů. Také nadále uvažujeme nad tím, zda analýzy trendů odpovídají našim hodnotám coby společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností a ochranou soukromí,“ uvedl Avast ve středu na svém webu.

Loni v červenci firma začala testovat explicitní volbu aktivního souhlasu (tzv. opt-in) pro všechna nová stažení vlastního desktopového antiviru, která nahradí starý mechanismus opt-out. Zároveň podle zástupců Avastu probíhá i proces uplatnění tohoto principu i na všechny stávající uživatele antiviru. Ti budou aktivně vyzváni, aby se rozhodli.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V České republice Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Avast na burze prudce klesnul

Akcie Avastu od pondělí na pražské burze odepsaly téměř 20 procent hodnoty a teď se prodávají kolem 130 Kč za kus. V posledním roce ale silně zpevnily, před rokem stály kolem 80 Kč.

Investoři nadále řeší problémový prodej dat, získaných od uživatelů antivirového programu společnosti. Firma Avast uvedla, že zvažuje veškeré možnosti ohledně dotčené firmy Jumpshot,“ uvedl ve středu makléř Fio Banky David Brzek. Dodal, že s příchodem Avastu získal domácí trh dynamický technologický titul, který v loňském roce přinesl investorům zhodnocení téměř 80 procent, ale dokáže taky během dvou dnů přijít o 20 procent.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hnuep ( 1. února 2020 11:47 )

špiny strčte si ten váš program do záchodové misy. i s tím vykřičníkem.

Hnuep ( 1. února 2020 11:45 )

TED JE DALŠÍ ŠMÍRING NA SVĚTĚ:

DÁLNIČNÍ ZNÁMKY. UCHOVAJÍ SE INFORMACE O PRŮJEZDU VŠECH VOZIDEL, ODKUD, KUDY, KAM, ZŘEJMĚ TÉŽ FOTO ŘIDIČE.

SYSTÉM NÁKUPU ZNÁMKY NA INTERNETU UCHOVÁ DATA: JMÉNO, PŘÍJMENÍ, TEL ČÍSLO, EMAIL, ČÍSLO BANKOVNÍ KARTY, IP ADRESU, COOKIES. SNAD JSEM NA NIC NEZAPOMNĚL.

ROZJÍŽDÍ SE TADY A MOŽNÁ JIŽ JEDE ROZPOZNÁVÁNÍ LIDÍ PODLE FOTKY.

TAKŽE KDO SI KOUPÍ ZNÁMKU NA INTERNETU, TAK STÁT HO MÁ PODCHYCENÉHO, PROTOŽE PŘES EMAIL A MOBIL HO VYSLEDUJÍ KLIDNĚ AŽ NA ZÁCHOD. VIZ. HACKERSKÉ TECHNIKY.

Hnuep ( 1. února 2020 11:42 )

aaaa, tak to se povedlo.

Hnuep ( 1. února 2020 11:38 )

LIDI A POZOR!! TO JEŠTĚ NEVÍTE NÁSLEDUJÍCÍ:

AVAST I ESET ODESÍLAJÍ Z VAŠICH PC VAŠE SOUBORY, JAKO NAPŘÍKLAD DOKUMENTY OFFICE, PDF SOUBORY, EXE SOUBORY NA SVÉ SERVERY. JE OTÁZKA, ZDA ODESLÁNÍ EXE SOUBORŮ NENÍ Z VAŠÍ STRANY PORUŠENÍM LICENČNÍCH PODMÍNEK. JE OTÁZKA, ŽE SI VAŠE DOKUMENTY TŘEBA POTOM NĚKDO NĚKDE ČTE, V RÁMCI JEJICH VYHODNOCENÍ VIROVÉ HROZBY.

ODELSÁNÍ SOUBORŮ JE ZA UČELEM PROVĚŘENÍ, ZDA NEJDE O VIRUS.

KDO O TOMTO VÍTE, ŽE SE VÁM NĚCO TAKOVÉHO ODESÍLÁ Z PC? A KDO S TÍM SOUHLASÍTE? TAKOVÉ OSOBĚ KOUPÍM DOBRÉ PITÍ.

NASTAVENÍ NEODESÍLANÍ TĚCH SOUBORU JE MOŽNÉ, ALE JE OBTÍŽNĚ VYHLEDATELNÉ V NASTAVENÍ.

a POKUD FUNKCI CHCETE VYPNOUT, JSTE PŘÍPADNĚ UPOZORNĚNI - TUŠÍM AVAST, AVG, VE SMYSLU, ŽE NEMUSITE JIŽ BÝT TAK DOBŘE CHRÁNĚNÍ JAKO DOSUD. JAKÁSI FORMA VÝHRUŽKY BY SE TO DALO I VNÍMAT. ZASTRAŠENÍ. KDO BY PŘECI CHTEL BÝT MÉNĚ CHRÁNĚNÝ, ŽE.

DÁLE:

DOMÉNA CENTRUM.CZ TAK VŠECHNY EMAILY KTERÉ MÁTE, CHODÍ PŘES SERVERY TŘETÍ STRANY, VČETNĚ PŘÍLOH. KDO JSTE O TOM VĚDĚLI, TOMU KOUPÍM DOBRÉ PITÍ. JE PRAVDĚPODOBNÉ, ŽE TOTO ODKLIKNETE VE VŠEOBECNÝCH PODMÍNKÁCH, JE OTÁZKA, NAKOLIK ZŘETELNĚ A VÝRAZNĚ JE TO TAM PSANÉ.

A CO JE NEJLEPŠÍ:
STÁT VYUŽÍVÁ KE ŠMÍROVÁNÍ LIDÍ (OFICIÁLNĚ JAKO SLEDOVÁNÍ OSOB A VĚCÍ) HACKERSKÝCH TECHNIK.

8vox8 ( 30. ledna 2020 14:05 )

Jo tak vás mrzí,že musíte propustit lidi? Nemáte šmírovat a kšeftit s informacemi!!! To bude každý špinit komouše, ale toto je absolut šmíring

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud