Češi propadli chytrým telefonům. Chtějí ty s velkým displejem, tablety už netáhnou

Autor: ČTK, tsv - 
25. ledna 2020
10:06

Prodej tabletů loni mírně vzrostl, lidé je ale stále častěji nahrazují chytrými mobily s velkým displejem. Zatímco poptávka po tabletech se zvýšila o jednotky procent, prodej chytrých telefonů se za poslední čtyři roky zvýšil o polovinu. Vyplývá to z informací obchodníků. V pondělí uplyne deset let od představení tabletu iPad americké technologické firmy Apple.

Příklon k mobilním telefonům dokládají data o návštěvnosti webů. Zatímco počet uživatelů internetu přes mobilní telefon loni meziročně vzrostl o 30 procent na 5,6 milionu, počet návštěvníků z tabletů se zvýšil jen o necelá čtyři procenta na 1,75 milionu.

Prodej tabletů v posledních letech podle mluvčí e-shopu Mall.cz Pavly Hobíkové spíše stagnuje. „Jde o celosvětový trend a ani Česká republika není výjimka. Vrchol prodejů jsme zaznamenali na přelomu let 2014 a 2015. V loňském roce pak byl patrný mírný nárůst při uvedení nových modelů od značky Apple na trh,“ dodala.

V případě tabletů jde podle expertů o doplňkovou elektroniku, kterou zákazníci nepotřebují tolik obměňovat. Velmi často je také časem nahrazují chytrými telefony. Mezi pět nejprodávanějších značek tabletů patří Apple, Lenovo, Samsung, Huawei a iGET.

U chytrých telefonů i tabletů se podle mluvčí Alzy Patricie Šedivé zvyšuje průměrná cena prodaných kusů. „U tabletů předpokládáme setrvalý trend. U mobilů očekáváme, že trh dále poroste jednak díky přechodu na 5G a jednak díky rostoucímu podílu Alzy na trhu,“ dodala.

Trh přenosných počítačů podle Alzy celkově klesá, ale roste průměrná hodnota prodaného kusu. Impulsem k oživení prodejů může být ukončení technické podpory Windows 7 ze strany Microsoftu a nutnost přejít na Windows 10, což pět let staré počítače ve většině případů nezvládnou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud