Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Za nákup na Silvestra utratí Čech 2300 Kč. Ekonom: Rekordní rok vyhlíží i prodejci sektů

Autor: simao - 
30. prosince 2019
19:30

Silvestrovská útrata Čechů bude historicky rekordní, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda – půjde v průměru o 2300 korun, z toho cca 700 korun na alkohol. Kovanda tak ve svém komentáři poukazuje na to, že rekordní rok vyhlíží i prodejci sektů a šumivého vína.  

„Prodejci sektů a šumivého vína letos vyhlíží rekordní rok. Do prodeje na českém trhu se loni dostalo 166 572 hektolitrů šumivých vín,“ upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund, na to, že „šumivá vína se mezi Čechy těší rostoucí oblibě“.

„O sektu se v Česku často mluví jako o barometru nálady spotřebitelů. Když se lidé mají dobře, cítí se finančně zabezpečeně, kupují ‚bublinky‘ častěji. Proto lze letos očekávat další rekordní rok, co se spotřeby šumivých vín týče,“ pokračuje ekonom.

„Spotřebě šumivého vína letos v prosinci, zvláště pochopitelně na Silvestra, nahrává také to, že přece jenom se bude slavit příchod alespoň trochu ‚zakulaceného‘ roku. Bude se zkrátka ‚lámat desetiletí‘, což si říká o nějakou tu lahev navíc. Silvestrovská útrata Čechů bude letos historicky rekordní. Dosáhne 2300 korun na osobu. Na alkohol mají z této sumy Češi vyčleněno zhruba 700 korun na osobu,“ podotýká s odkazem i na data Českého statistického úřadu.

Podle Kovandy sice rostoucí prodej „bublinek“ přilepší i státní kase, i tak se ale stát na víně stále připravuje o miliardy korun.

„Růst obliby šumivých vín prospívá také státní kase. Za letošní rok by do státní kasy mělo přitéci rekordní inkaso spotřební daně z vína, částka blížící se půl miliardě korun. Inkaso i tak zůstává poměrně nízké, loni činilo pouze 0,24 procenta celkového inkasa všech spotřebních daní v ČR,“ podotýká Kovanda.

„Příčinou nízkého inkasa je skutečnost, že z vín podléhají nenulové spotřební dani právě jen vína šumivá (či sekty) a meziprodukty typu burčáku, nikoli ovšem už vína tichá,“ dodává Kovanda s tím, že „by zvýšení sazby spotřební daně z tichého vína na úroveň sazby, které podléhá víno šumivé, státní kase výrazně přilepšilo“.

al.bunda ( 31. prosince 2019 07:19 )

To jsou zase kecy,tak 300,- možná s manželkou dohromady 600,- víc ani náhodou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud