Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Výprodejový „masakr“ v Česku: Obchodníci čekají po Vánocích nejvyšší tržby

Autor: ČTK, sova - 
19. prosince 2019
16:47

Obchodníci očekávají, že povánoční výprodeje by mohly letos být úspěšnější než loni. Někteří už lákají zákazníky s předstihem v těchto dnech na slevy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Manažer nákupního rádce Heureka.cz Marek Dobrý ale upozorňuje, že slevy nemusejí být vždy výhodné. Většina řetězců spustí výprodeje hned první den po druhém svátku vánočním, tedy 27. prosince.

Ceny jednotlivých prodejců se podle Dobrého ale mohou lišit v průměru až o 50 procent. „Znamená to, že někteří prodejci i po slevě 50 procent nabízí zboží za cenu, za kterou se dá sehnat i u ostatních prodejců, a to třeba i bez slevové akce,“ uvedl Dobrý. Kontrola a srovnání cen s ostatními hráči na trhu tak může i v povánočních slevách ušetřit nemalé peníze, dodal.

Pro internetové prodejce jsou povánoční a lednové výprodeje druhým nejsilnějším obdobím. Průzkum e-shopu Mall.cz ukázal, že 13 procent domácností si některé dárky kupuje až po Vánocích, když přichází další vlna slev. V povánočních výprodejích mají Češi největší zájem podle Dobrého o mobilní telefony a další velké spotřebiče, jako jsou pračky, ledničky, myčky nebo sušičky.

Táhnou LED televize i kávové kapsle

„Povánoční výprodej se bude týkat tisíců výrobků napříč sortimentem. V loňském roce byl největší zájem především o elektroniku. Vedly LED televize, mobilní telefony a malé domácí spotřebiče. Velký zájem byl také o prací prostředky a kávové kapsle,“ řekla ČTK mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková. Předpokládá, že letos bude největší zájem o elektroniku.

První den po vánočních svátcích odstartují výprodeje například v e-shopu Notino. Už 25. prosince začne vyprodávat módní e-shop Zoot, podle jeho manažera Roberta Vojáčka zlevní veškerý sortiment o polovinu. Bleskové akce se podle něj vyplatí, většina sortimentu „zmizí“ po dvou dnech. Stejně odstartují i na CZC.cz a budou dosahovat až 82 procent.

Na první svátek vánoční začne vyprodávat i největší český e-shop Alza.cz. „Nejvyšší slevy se budou u vybraného zboží pohybovat až v desítkách procent a půjdou napříč celým naším sortimentem,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Místo dárků peníze

Řetězec Kaufland chystá novoroční slevy, které začnou 6. ledna až do vyprodání zásob a týkat se budou sortimentu non-food. Nábytkářský řetězec IKEA ale začal s výprodejem už dnes. Podle mluvčí Adrieny Rambouskové zahrne několik set produktů napříč celým sortimentem od nábytku až po bytové doplňky.

Povánoční nákupy jsou velmi populární. V posledních letech je trendem, že lidé dostávají k Vánocům peníze, za které nakupují zboží především v povánočních slevách. Období Vánoc a těsně po nich je pro nás jedno z nejsilnějších z celého roku,” souhlasil obchodní ředitel společnosti Astratex Miroslav Tesař.

agfor ( 19. prosince 2019 23:21 )

Výprodeje,to myslíte vážně ? Ve skutečnosti si obcho dníci trochu sníží svoje marže.

offline ( 19. prosince 2019 21:49 )

A já myslel, že všichni už všechno mají...

bocrecab ( 19. prosince 2019 18:48 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Další videa