Počasí přeje virům: V Česku už je i skutečná chřipka. Na očkování moc času nezbývá

Autor: ula - 
10. prosince 2019
06:00

Počasí si s námi tento týden pěkně pohraje. Zatímco v první části týdne budou teploty přes den klesat pod nulu, o víkendu se oteplí. Z epidemiologického hlediska se v tomto typu počasí velmi daří virům chřipky. Lékaři varují, že před lednovým nástupem epidemie je poslední možnost se očkovat. Protilátky se totiž tvoří dva až tři týdny. Navíc za poslední týden se podíl chřipkových virů zdvojnásobil a v Česku už byl zaznamenán případ skutečné chřipkové nákazy.

Dnes budou nejvyšší denní teploty okolo 2 až 6 °C, zítra už teploty klesnou na -1 až +3 °C. Počasí jak na houpačce se bude opakovat ve čtvrtek, kdy nás čeká přes den 1 až 5 °C, stejné teploty budou panovat i v pátek.

V sobotu vystoupají teploty na 2 až 6 °C a podle meteorologů se bude v neděli a v příštím týdnu dál oteplovat. V tomto období se bude výrazně dařit chřipkovým virům.

„Mráz sice virům chřipky nijak zásadně nevadí, ale intenzita přenosu virů chřipky i jiných virových respiračních původců je při výkyvech kolem nuly nahoru a dolů vyšší,“ řekl Blesk Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar.

Lékaři upozorňují, že pokud se chcete očkovat proti chřipce, je nejvyšší čas. Chřipková epidemie by podle odhadů měla dorazit v lednu.

„Tvorba ochranné hladiny protilátek trvá po očkování dva až tři týdny, do té doby tu ještě epidemie nebude. Následně však může dorazit i poměrně rychle,“ varuje Maďar.

Očkování doporučuje zejména rizikovým skupinám populace včetně seniorů nad 65 let. Ačkoliv v listopadu vakcíny proti chřipce chyběly, nyní je jich dost.

První případ skutečné chřipky v Česku

„I když zatím v rámci odebraných a vyšetřených vzorků od pacientů s příznaky odpovídajícími chřipce zatím převažují nechřipkoví původci, podíl chřipkových virů se za jediný týden zvýšil dvojnásobně. I na našem území už byl zaznamenaný případ skutečné chřipkové nákazy, a to kmenem A H3N2,“ řekl dále Rastislav Maďar. 

V evropských zemích zatím dominuje původce chřipky A, který byl dosud zodpovědný za 71 % potvrzených případů, zbylých 29 % tvořily viry chřipky B. Nejvíc pozitivních záchytů chřipkových virů bylo v Estonsku, Litvě, Norsku, Španělsku, Švédsku, regionálně i v Portugalsku, Anglii a ve Skotsku. V rámci kmenů A byl dosud jednoznačně častější kmen H3N2 než H1N1.

„Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by účinnost vakcíny měla být snížená mutací virů. Na očkování proti chřipce je teď nejvyšší čas,“ uzavírá odborník.

Video  Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 10. prosince 2019 09:35 )

jeee jak prekvapive ...... kazdy rok je TO stejne a kazdy rok kvuli viru prijde o ZIVOT .... takova RUSKA RULETA ...... Česko, onemocní 850 000 až 1 200 000 lidí. Až 2 000 z nich pak na chřipku nebo její komplikace zemře.

TAK KDO LETOST Z obyvatelu v Ceske republice SI VYTAHNE?? TOHO "Cerneho Petra " - - min. 2,000 lidi - obcanu v CR to ma SPOCITANO ......

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se vyskytuje ve všech zemích světa. Ročně mu podlehne 250 až 500 tisíc lidí. V České republice je vrcholem výskytu této zákeřné choroby období od ledna do března, ročně postihne 10 až 20 % obyvatel. Zatímco zdravý člověk je po přeléčení do jednoho až dvou týdnů fit, oslabení jedinci, tj. chronicky nemocní lidé, osoby starší 65 let a velmi malé děti, se mohou s chorobou potýkat déle a ohrožuje je na životě možnými komplikacemi v podobě zápalu plic, zánětu průdušek, nosních dutin či středního ucha.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud