Král Šumavy byl hrdina, citlivý a slušný, zaznělo na mši za Hasila. „Pepík byl úžasný“

Autor: ČTK - 
7. prosince 2019
17:30

Desítky lidí se v sobotu v Lažišti na Prachaticku zúčastnily vzpomínkové pohřební mše za protikomunistického odbojáře Josefa Hasila, který byl známý jako Král Šumavy. Byl odvážný i zbožný, hrdina, zachránil desítky lidí před vězením a smrtí, bojoval za svobodu, řekl v kostele svatého Mikuláše organizátor mše Pavel Horešovský. Hasil zemřel 16. listopadu v 95 letech v USA, kde po emigraci žil.

Při mši se vzpomínalo na Hasilovu rodinu i další, kteří mu pomáhali a strávili mnoho let ve vězení. „Až teprve teď si všechno uvědomuji. Když je člověk mladý, tak si to nedovede sesumírovat. Teď si to uvědomuji a tím je soucítění s ním větší,“ řekl po mši Hasilův syn Josef Vávra.

Hasil neměl rád přezdívku Král Šumavy, říkával, že je Pepík ze Zábrdí. Věřil, že mu pomáhaly čtyři věci: modlitba k Panně Marii před každým přechodem hranic, jeho instinkt, výborný sluch a dalekohled.

„Pepík byl úžasný, dobrý člověk. Odvážný. Bývalí mocní z něj udělali hrdlořeza, on ale nikoho nezabil, ani neměl vztah ke zbraním, byl hluboce věřící. Josef Hasil by měl být uznávaný a žáci a studenti ve školách by se o něm měli učit jako o hrdinovi své doby, což zatím není,“ řekl Horešovský, autor pomníku Hasilova bratra Bohumila v Českých Žlebech.

Král Šumavy Josef Hasil začal v roce 1948 převádět lidi na Západ. Ještě jako příslušník Sboru národní bezpečnosti...Král Šumavy Josef Hasil začal v roce 1948 převádět lidi na Západ. Ještě jako příslušník Sboru národní bezpečnosti... | Tonda Tran

Mše se zúčastnil i Josef Drašnar (77), jehož matka, otec i strýc Hasilovi pomáhali, komunisté je zatkli a věznili - Drašnarova matka byla odsouzena na 13 let, v roce 1960 byla po devíti letech vězení propuštěna na amnestii. V dětství se pak o něj starali prarodiče.

„Mé rodiny se to dotklo hrozně. V době jeho operací jsem byl dítě, bylo mi devět roků. Než matku zatkli, žil jsem bezproblémově. Zatčením to skončilo a nastalo trauma, které mám dodnes. Nedávám to za vinu panu Hasilovi, ale lidem, z nichž se část později stala disidenty, do roku 1968 byli fanaticky zaměřeni směrem na východ,“ řekl ČTK Drašnar.

Drašnar: Někteří ho stále odsuzují

Hasil podle něj odvážně pomáhal lidem, kteří prchali z Československa. Osobně se poznali v roce 1991. „Přišel za mou matkou a z jejich rozhovoru jsem poznával, co je asi za člověka. Úžasně citlivý, zbožný, slušný. Když jsem se zeptal: ‚Měl jste strach?‘, říkal: ‚Ani se neptej‘. Měl strach, byl normální, ale byl odvážný a byl si vědomý, co asi jeho známí, potomci a sourozenci, kteří byli ochotni mu pomáhat, museli prožít,“ řekl Drašnar.

V Lažišti na Prachaticku se uskutečnila mše za Josefa Hasila, který byl známý jako Král Šumavy.V Lažišti na Prachaticku se uskutečnila mše za Josefa Hasila, který byl známý jako Král Šumavy. | Pancer Václav/ČTK

Míní, že obdiv a vděk zasluhují ti, kteří mu pomáhali a komunisté je pronásledovali. „Ještě dnes se najdou tací, kteří pana Hasila odsuzují, co způsobil. Ale z jeho sourozenců, nebo moje matka, nikdo neřekl proti panu Hasilovi ošklivé slovo,“ řekl Drašnar, rodák z Písku.

Spisovatel David Jan Žák, který o převaděči napsal román Návrat Krále Šumavy, v něm vidí hrdinu. „Josef Hasil nám ukázal, že se člověk nesmí podělat. Ve chvíli, kdy cítí, že je něco špatně, tak musí sám začít bojovat a věci napravovat. Upřednostnil boj za druhé lidi před svým pohodlím. To je obrovská věc,“ řekl ČTK Žák po bohoslužbě.

Josef Hasil převáděl na přelomu 40. a 50. let minulého století lidi z Československa na Západ. On i bratr Bohumil se stali agenty americké zpravodajské služby. Josef Hasil zemřel v půlce listopadu ve věku 95 let. V roce 2001 dostal od prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jesensky ( 8. prosince 2019 10:26 )

i ty! hochu, i ty, dvojtý jelito

dama_s_kosou ( 7. prosince 2019 21:34 )

Ty ji hlavne nebyl v lavici kdyz jste meli gramatiku, ty jelito.

luba84 ( 7. prosince 2019 21:10 )

7.12.1949 Hasilova skupina zabíjí (ze zálohy a chladnokrevně) při přechodu stát.hr. příslušníka SNB R. Kočího.
7.12.2019 se slouží zádušní mše za pana Hasila. Náhoda?
Hrdina možná v době kdy převáděl v uniformě SNB v okolí Zvonkové (pod svícnem je největší tma). Pak už jen vrah...

Martina indelov ( 7. prosince 2019 20:52 )

Že převáděl OK, ostatně zadarmo to nebylo. Problém vidím v tom ,že donášel CIA. Jestli donášíte KGB nebo CIA je úplně jedno, ale nikdy to není hrdinství ,ale zrada.

sleepka ( 7. prosince 2019 20:48 )

stejná pakáž jako mašíni...... "citlivá a slušná" hrdlořezů banda.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud