Spor o zakázaný hidžáb studentky v české škole: Nejvyšší soud se dívky zastal

Autor: ČTK, tsv - 
6. prosince 2019
12:08

Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se domáhala omluvy a 60 000 korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný názorem NS, podle kterého dívka prokázala nepřímou diskriminaci v přístupu ke vzdělání, a to z důvodu náboženství.

Video  Soud zamítl žalobu studentky, které zakázala ředitelka ve škole nosit hidžáb. Ředitelka si oddechla, přítomní většinou tleskali.  - Blesk / Zuzana Štíchová, Marcel Mihalik

NS v rozhodnutí apeluje na toleranci jako občanskou ctnost. Uznal, že vyznávání islámu a nošení hidžábu je v českých poměrech neobvyklé a vzbuzuje v některých lidech paušalizující obavy. „Avšak za podmínek daných naším právním řádem by i tyto osobní a nikoho neohrožující projevy náboženského přesvědčení měly být většinovou společností tolerovány, a to zvláště v oblasti vzdělávání, jehož úkolem je mimo jiné i vést studenty k úctě a respektu k právům druhých a názorové snášenlivosti,“ rozhodl soud.

Škola v minulosti argumentovala tím, že s ohledem na společenské normy a nevhodné odívání některých dětí obecně zakázala pokrývky hlavy.

„Normy společenského chování včetně odívání však žalobkyně užitím muslimského šátku neporušila, neboť zahalení vlasů obecně nevzbuzuje pohoršení, je u žen běžné nejen při pobytu venku, ale i uvnitř budov. Skutečnost, že způsob vázání hidžábu je v naší společnosti cizorodým prvkem, neznamená porušení norem společenského chování, mravnosti, respektive morálky,“ reagoval NS. Zahalení hidžábem podle NS nezvyšuje bezpečnostní rizika ani nekomplikuje identifikaci dívky.

Video  Hidžáb do školy nepatří? Studentce přišla k soudu fandit žena v šátku  - Blesk / Zuzana Štíchová, Marcel Mihalik

Odvolací soud postavil rozhodnutí na závěru, že omezení dané školním řádem bylo odůvodněno tím, že škola má být neutrálním prostředím a že užívání hidžábu je v rozporu s právem nebýt vystaven působení náboženských symbolů. Ani s tím však NS nesouhlasil, zdůraznil zákaz diskriminace nebo zvýhodňování některých náboženských směrů.

„Nemůže-li být žalobkyně zahalena hidžábem, a projevit tak své náboženské přesvědčení a víru, což má pro ni zásadní význam, dopadá na ni zákaz nošení pokrývek hlavy ve škole ve srovnání s ostatními studenty tíživěji. Je tím znevýhodněna oproti ostatním studentům, kteří jsou jiného náboženského přesvědčení, jehož symbolika nebyla zákazem pokrývek hlavy dotčena, anebo nejsou věřící,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Video  Václav Klaus ml. u soudu o hidžáb: Nelze míchat náboženskou svobodu a tuto víru praktikovat jakýmikoli způsoby.  - Pro Blesk - Centrum pro občanské svobody

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 6. prosince 2019 16:27 )

MOHLA si ten hidzab nosit doma dosytosti...

dobryclovek ( 6. prosince 2019 14:18 )

nerespektujte soudy jsou to prpojené mafie neskutečný humus!!

rentierskej ( 6. prosince 2019 13:51 )

8 nejšílenějších náboženství

http­s://ww­w.ex­pres­.cz/vi­ral/si­lena-nabo­zenstv­i.A1­51104_­155331­_dx-viral_khor

montevideo ( 6. prosince 2019 13:45 )

Mustafa Kemal Atatürk zakázal nošení šátků ve školách v islámském Turecku již na začátku minulého století.

rentierskej ( 6. prosince 2019 13:44 )

a kdyby adolf hitler prohlásil nacismus za náboženství...

http­://www­.rukoj­mi.cz­/clan­ky/5645-kdyby-hitler-prohlasil-nacizmus-za-nabozenstvi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud