Marně sháníte opraváře ledničky či myčky? V Česku jich chybí stovky, varuje sdružení

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2019
11:38

Na českém trhu v současnosti chybí desítky až stovky opravářů domácích spotřebičů. Jejich potřeba vzrostla v souvislosti s evropským nařízením ohledně životnosti a opravitelnosti výrobků, které začalo platit v říjnu. Oznámilo to dnes Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ v tiskové zprávě.

„Nová evropská legislativa vytváří tlak na delší životnost a opravitelnost domácích spotřebičů, což bude do budoucna vyžadovat potřebu většího množství odborných servisních techniků. Nové nařízení nicméně přichází v době, kdy vlivem stagnující výuky a vlny odchodu do důchodů počet opravářů spíše klesá. Po zhruba dvacetileté stagnaci je proto potřeba tyto obory znovu nastartovat a systematicky rozvíjet,“ uvedl ředitel sdružení Radek Hacaperka.

Nařízení EK vedle nových energetických štítků na výrobcích od roku 2021 zavádí také nové parametry pro jejich životnost, opravitelnost a možnosti modernizace, recyklovatelnost a obsah recyklovaných materiálů. Pro lednice, myčky nádobí nebo pračky jsou zavedené požadavky týkající se dostupnosti náhradních dílů, snadné vyměnitelnosti a přístupu profesionálních opraven k informacím o opravách a údržbě.

Od roku 2021 budou muset být mimo jiné veškeré elektrospotřebiče rozmontovatelné. Výrobce taky bude muset ještě deset let po prodeji zajistit pro každé zařízení náhradní díly.

Asociace proto začala jednat o možnostech budoucí spolupráce se státními středními odbornými školami v Praze, Plzni, Ostravě a v blízké budoucnosti začne jednat i se střední odbornou školou v Brně o podpoře výchovy nových servisních techniků. Vytvořila pracovní skupinu, která by měla připravit úpravu školního vzdělávacího programu se zaměřením na výuku oprav domácích spotřebičů.

Druhá pracovní skupina se zabývá problematikou zatraktivnění oslovování žáků základních škol s cílem zvýšit jejich motivaci ke studiu. Jedním z cílů projektu je, aby první absolventi tyto obory absolvovali v horizontu tří až čtyř let.

Mezi evropské členy sdružení patří přes 20 významných výrobců praček, lednic, vysavačů a další bílé techniky jako například Electrolux, Bosch, Siemens, Miele, Whirlpool, Gorenje, Beko, Philips a další.

Video  Jak vyčistit myčku bez chemie? Pomůže vám ocet i jedlá soda  - Karel Dlabač

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hahans ( 25. listopadu 2019 13:47 )

Vyrábět opravitelné spotřebiče a dodávat na ně náhradní díly ? Nebyl by to návrat k totalitě ???

hahans ( 25. listopadu 2019 13:45 )

A proč by jste je měli shánět ? Žijeme ve spotřební společnosti, takže spotřebiče použiji, když neslouží tak je zahodím a koupím nové. I kdyby byla špatná jen žárovička ! Firmy musí mít zisky bez ohledu na cokoli.

hejhej ( 25. listopadu 2019 13:29 )

Chybí řemeslníci všech profesí. Můžu za tuto situaci polistopadové vlády, kteří jednak zlikvidovali učňovské školství, destabilizovali střední a vysoké školy. Máme hodně studovaných, ale málo chytrých lidí. Kde kdo, i ten, co na studium neměl a mohl být vynikající řemeslník, brali na školy, když se nastavil hloupý systém - peníze za studenta. Máme plno DIS,BC, Mgr kteří nic nevytvářejí,mnohdy nic neumí. Plno naprosto zbytečných poli­tolo­gů,so­ciál­ních pracovníků apod. ,rychlostudentů viz Chovanec.

kinki ( 25. listopadu 2019 12:26 )

Naco opravar? Ked kupa nového spotrebica vyjde lacnejsie ako oprava?

padouch236 ( 25. listopadu 2019 12:20 )

Celý život jsem se profesionálně věnoval opravám chlazení, ale co se děje v dnešní době, nemá obdoby. Náhradní díly jsou zcela záměrně stále dražší, někdy až neporovnatelně k ceně celého výrobku. Zavádí se v lednicích elektronika, což by bylo v pořádku, kdyby v některých případech nebyla polovinou ceny celé lednice. Náplně do lednic a klimatizací i 2 000 kč za kilogram atd. U klimatizací je tomu nápodobně, jen s tím, že ty mají přece jenom dlouhou životnost, někdy až 15-20 let, zatím..Je potřeba holt prodávat, tak se dělá proto vše...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud