České školy zavádí tělocvik na koloběžkách. Chtějí tak bojovat s obezitou dětí

Autor: ČTK, tsv - 
23. listopadu 2019
11:37

Jako nástroj v boji proti obezitě zavádí některé školy v Česku do výuky tělocviku jízdu na koloběžce. Přivedl je k tomu projekt Tělák nás baví společnosti Kostka. Inspiraci našli učitelé v Německu. Informoval o tom mediální zástupce společnosti Jan Hrbek. Podle odborníků je dosavadní podoba tělesné výchovy zastaralá a nedokáže děti motivovat ke sportování. Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci má zhruba pětina českých školáků ve věku mezi 11 a 15 lety problémy s hmotností.

„Inspirovali jsme se u kolegů v Německu, kde funguje jízda na koloběžkách jako součást hodin tělesné výchovy na školách již několik let. Podobný model jsme zavedli také u nás, abychom pomocí koloběžek rozvíjeli slábnoucí motorické dovednosti dětí a zároveň bojovali proti dětské obezitě formou, která školáky baví,“ uvedla ředitelka Základní školy v Moravské Třebové Jaroslava Skácelíková.

Podíl školáků s nadváhou v posledních desetiletí roste. Zatímco v roce 2002 mělo podle průzkumů problémy s hmotností zhruba 16 procent chlapců ve věku 15 let a osm procent stejně starých dívek, loni to bylo kolem 25 procent hochů a 13 procent děvčat. Podle Skácelové tak mimo jiné doplácejí na špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek přirozeného pohybu. „Konvenční tělocvik pro děti není dostatečně zábavný a nerozvíjí v dětech přirozenou touhu po pohybu,“ řekla.

Jedni z nejtlustších v Evropě

Koloběžka je podle odborníků na sport a volný čas ideální sportovní aktivitou i pro pohybově méně nadané děti. „Střídání nohou při jízdě kompenzuje jednostranné přetížení pohybového aparátu a navozuje propojení pravé a levé hemisféry v mozku,“ uvedl Tomáš Dohnal z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Novátorský přístup k tělocviku zavádějí podle Hrbka postupně do praxe i další základní a střední školy, například sportovní Gymnázium Jeseník, Základní škola Jeseník nebo Základní škola Šumperk.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou Češi jedním z nejobéznějších národů v Evropě. Odborníci předpovídají, že by v roce 2020 mohla být obézní až třetina české populace. Obezita nejen výrazně snižuje délku života, podepisuje se i na jeho kvalitě kvůli četným zdravotním rizikům, včetně vyššího rizika cukrovky, srdečních onemocnění a určitých druhů rakoviny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 23. listopadu 2019 18:13 )

K O K O T I N Y - na to je uzije

Michal Michal ( 23. listopadu 2019 15:42 )

Hajzlíci mrňaví , koprovka ve školní jídelně jim nechutná a tak běží do Mekáče na hambáče

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud