Zdraží Sportka, „zapláčou“ média? Sazka hledá, jak čelit vyššímu zdanění loterií

Autor: ČTK, kal - 
7. listopadu 2019
13:20

Sazka nevylučuje, že kvůli zvýšení loterní daně ze 23 na 35 procent sníží výdaje na marketingové kampaně s přímým dopadem na většinu českých médií. Uvedl to mluvčí Sazky Václav Friedmann. Firma podle něj vyhodnocuje, jak se zvýšení daně projeví v její činnosti, a nevylučuje, že ho pocítí zákazníci. Středeční Právo uvedlo, že Sazka kvůli vyšší dani zvažuje zdražení Sportky. Daňový balíček schválila ve středu Sněmovna.

„Sazka v této chvíli analyzuje dopady zvýšení loterní daně včetně možného dopadu na zákazníky. Nevylučujeme ani snížení výdajů na marketingové kampaně s přímým dopadem na většinu českých médií,“ uvedl Friedmann. Sazka patří mezi pět největších zadavatelů reklamy v Česku. Celkový prodej reklamy v médiích kromě internetu v prvním pololetí letošního roku činil 41,2 miliardy korun.

Podle Friedmanna je zvýšení loterní daně v rozporu s doporučením odborné adiktologické veřejnosti a s Národní strategií pro boj se závislostmi. „Česká republika má nejvyšší podíl tvrdého hazardu na trhu a nejnižší podíl nejméně nebezpečných loterií typu Sportky. V zemích Evropské unie je tomu přesně naopak,“ doplnil.

Češi loni prosázeli 250 miliard

Podle údajů Generálního finančního ředitelství v Česku lidé loni prosázeli rekordních 249,5 miliardy korun, meziročně o 11,3 procenta více. Největší podíl, téměř tři pětiny, připadal stejně jako v roce 2017 na technickou hru. Tato kategorie zahrnuje především automaty. Objem sázek v loteriích, jako je například Sportka nebo stírací losy, loni meziročně vzrostl o 17 procent na 14,5 miliardy korun. Jejich podíl na celkových sázkách se mírně zvýšil na 5,8 procenta.

„Zdaněním nejméně společensky nebezpečné kategorie dále poroste tvrdý hazard. Zároveň se zvýší náklady na snižování škod při jeho provozování,“ dodal Friedmann.

Video  Toto jsou kroky šťastlivců: Podívejte se na cestu za miliony i miliardami do „svatyně“ Sazky.  - David Budai, Aleš Brunclík

Sněmovna ve středu schválila vládní návrh, podle kterého se sazby zdanění loterií zvýší z nynějších 23 procent až na 35 procent. Sazby zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstávají na dosavadní úrovni. Hráči budou zdaňovat výhry až od jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 100 tisíc korun. Bude platit srážková daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii. U ostatních druhů hazardu bude možné uplatnit proti příjmům z výhry pouze vklad.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rentierskej ( 7. listopadu 2019 16:13 )

hmm, tak dost silně pochybuji, že z "hráčů" sportky, (sazky, matesa) je někdo gamblerem.
takže ono "výpalné pro stát" OPĚT MÍŘÍ = CÍLÍ na docela jinou (a neproblametickou) skupinu ubyvatel.
ale třeba FEŤÁKY, ty léčí tento stát zadarmo; zajímavé, co?!

Martina indelov ( 7. listopadu 2019 15:18 )

A sporka, no tu už dávno vytunelovali Hušák a spol. Firma ,která z principu, nemohla zkrachovat, ani kdyby jí řídila opice. A přece jí dokázali zlikvidovat. Teď jí zdanění asi nepomůže to je fakt.

Martina indelov ( 7. listopadu 2019 15:13 )

Naprosto v pořádku ,ožralové,huliči,a gambleří tento stát stojí více, néž je profit z jejich neřestí.

mckartny ( 7. listopadu 2019 14:24 )

Tohle Andrej podelal to ho může stát ve volbách mnoho co si budeme nalhavat sportka je v očích chudých naděje v zivote bez naděje

Damir55 ( 7. listopadu 2019 14:24 )

Úkol vedení tohoto bordelu je co nejvíc okrást pracující lidi a je jedno v kterém odvětví...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud