Putin ocenil metálem dalšího Čecha. Na Nohavicu navázal skladatel Vadim Petrov

Autor: blv/čtk - 
4. listopadu 2019
11:50

Ruský prezident Vladimir Putin udělil českému hudebnímu skladateli Vadimu Petrovovi (87) Řád přátelství, který je nejvyšším ruským státním vyznamenáním pro cizince. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ruské velvyslanectví v Praze. Podle ambasády přispěl Petrov ke sbližování české a ruské kultury, připomněla jeho symfonická díla založená na ruských lidových písních.

Řád přátelství, jedno z nejvyšších státních vyznamenání, si Vadim Petrov převzal u příležitosti svátku Dne národní jednoty, který v Rusku oficiálně nahradil někdejší oslavy Velké říjnové socialistické revoluce. V loňském roce velký rozruch způsobilo udělení stejného vyznamenání písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Ten ho dostal osobně od Vladimira Putina přímo v Kremlu. 

Podle ruské ambasády podepsal Putin výnos o udělení řádu 26. října. Řád získal Petrov za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a plodnou činnost pro sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

Tweet ruské ambasádyTweet ruské ambasády | twitter

Ambasáda upozornila, že Petrov je potomkem ruských emigrantů a pochází z ruského šlechtického rodu Repninů-Repninských. „Ve své tvorbě se Vadim Petrov často obracel k ruskému hudebnímu dědictví, vytvořil originální symfonická díla založená na ruských lidových písních a tvorbě ruských skladatelů: Ruské evangelium, Stříbrná serenáda, Obrázky staré Rusi, Ruské balady a romance,“ uvedlo velvyslanectví.

Petrov je absolventem skladby a hry na klavír na pražské AMU. V 60. letech založil pražskou Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka) a byl jejím prvním ředitelem. Po roce 1968 měl zákaz umělecké i pedagogické činnosti, později vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Deyla a na Pražské konzervatoři. Během své umělecké kariéry se věnoval různým žánrům, od vážné hudby až po populární. Složil hudbu k řadě filmů, inscenací, divadelních a rozhlasových her. Loni mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy.

Video  Putin ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval  - Kremlin.ru

Řád přátelství patří k nejvyšším ruským vyznamenáním, uděluje se od roku 1994. V sovětských dobách neslo vyznamenání název Řád přátelství národů. Ocenění dostávají řád za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací“, dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí.

Komentář: Nohavica má metál od Putina. Z barda se stal „pornohercem“

Řád přátelství v minulosti získali například polský režisér Andrzej Wajda, francouzská zpěvačka Mireille Mathieuová nebo srbský režisér Emir Kusturica. V roce 2016 jím byl vyznamenán i český europoslanec Jiří Maštálka (KSČM), který byl v té době místopředsedou delegace Evropského parlamentu ve výboru parlamentní spolupráce Evropská unie - Rusko.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 5. listopadu 2019 09:01 )

COpak cenzore,,proc si nedovolil svobodny komentar k tomu cos napsal??

anonym01 ( 4. listopadu 2019 17:41 )

TADY JE VIDET, ZE BY ZASE STBACI ROZDAVALI KAZAJKY ZA SVOBODU SLOVA.

anonym01 ( 4. listopadu 2019 15:20 )

JE TO MUJ NAZOR KTERY PISU! DOKUD JOUROVA NEZAKAZE!

anonym01 ( 4. listopadu 2019 15:18 )

PŘI TOM NEJVÍCE TRPĚLI RUSOVÉ!!!VIZ STARY FILM http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=XO6-nuk0UhA

anonym01 ( 4. listopadu 2019 14:35 )

RUϟϟOVÉ JSOU HLUBOCE PŘESVĚDČENI,
ŽE ZÁKLADNÍ JEDNOTKOU ZBABĚLOSTI
JE JEDEN OBČAN ČESKÉ REP.!!!
PROTO SE CHOVAJÍ JAK DOMA VE STEPI!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud