Svaz nejúspěšnější skladatele populární a vážné hudby, textaře a nakladatele za rok 2014 vyhlásil na dnešním slavnostním večeru v pražském Divadle Hybernia. "Výroční ceny OSA jsou především oslavou tvorby a talentu, ale také symbolickou příležitostí poděkovat těm, kteří náš život svojí tvorbou činí barevnější. Myslíme i na budoucnost hudební tvorby, a proto podporujeme i mladé autory do 30 let, kteří kromě ocenění získávají navíc finanční příspěvek na jejich novou tvorbu," uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.
Cenu v kategorii Populární skladba roku získali stejně jako loni Richard Krajčo a Petr Harazin za píseň Cesta složenou pro skupinu Kryštof. Petr Harazin ze skupiny Nebe se zároveň stal Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti populární hudby, Martin Klusák pak Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti hudby vážné. Koncert roku odehrála skupina Lucie. Jejím členům patří i další ocenění - nejúspěšnějším skladatelem populární hudby byl vyhlášen David Koller a jeho spoluhráč z Lucie Robert Kodym zvítězil v kategorii Nejúspěšnější textař.
Vážnou skladbou roku se stala Bohemian Nostalgia od houslisty Pavla Šporcla. Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby je hudební skladatel, publicista, moderátor a rozhlasový manažer Lukáš Hurník. Nejúspěšnějším nakladatelem se stala společnost ProVox Music Publishing. Nejúspěšnějším autorem v zahraničí byl Vladimír Kočandrle, bývalý textař a skladatel skupiny OK Band, který zastává vedoucí funkci v tuzemské pobočce hudební společnosti Warner Music. Cena za propagaci a šíření české hudby si odnesl hudební publicista, režisér a producent Antonín Matzner.
V průběhu večera vystoupil Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, Dan Bárta, jjazz sextet Skety, klavírista Miroslav Sekera a další. Cenami provázel hudebník Michal Prokop.
OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. Svazu loni vzrostly příjmy o téměř pět procent na 900 milionů korun. Loňský rok tak byl pro svaz nejúspěšnějším v historii. Autorské odměny činily 681,9 milionu korun, rozúčtovány byly mezi 119.262 zahraničních a českých autorů na 416.375 skladeb.
OSA má i své odpůrce. Letos se v Praze například uskutečnila oslava 10. výročí Svazu nezávislých autorů (SNA), který se od svého začátku vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv.