Poslední útočiště parašutistů jako národní památka: Vláda projedná rozšíření seznamu

Autor: kso, ČTK - 
26. října 2019
10:50

O sedm národních kulturních památek (NKP) by se měl rozšířit seznam objektů či předmětů, jejichž kulturních hodnot si stát nejvíce cení. Soubor těch, které jimi nyní navrhuje ministerstvo kultury prohlásit, má jako určující hodnotu historickou, tedy především vztah k významným dějinným událostem nebo osobnostem. Výběr se soustředil na období od vzniku demokratického Československa po období dvou totalit 20. století.

„Cílem výběru je připomenutí významných historických událostí, statečných činů a symbolických míst novodobých dějin, které jsou pro českou společnost trvalým morálním apelem,“ stojí v materiálu připraveném pro středeční jednání vlády.

Seznam navržených NKP musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje ministerstvo, projednat vláda. Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství země, vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je také mnohem více.

Památkou má být i Masarykova hrobka nebo Hlávkova kolej

Mezi navrhovanými novými NKP jsou hrobka T. G. Masaryka v Lánech jako symbol úsilí a boje o vznik samostatného Československa a Hlávkova studentská kolej v Praze jako symbol úsilí studentů o uhájení svobody a demokracie proti německým okupantům 17. listopadu 1939 a připomínku studenta Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn při účasti na protinacistické demonstraci 28. října 1939.

Národní kulturní památkou by se měl stát i kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze jako poslední útočiště parašutistů, účastníků Operace Anthropoid, kteří v kostele hrdinně čelili přesile nacistů po atentátu na Heydricha v květnu 1942. Ministerstvo navrhuje prohlásit NKP i zámeček v Pardubičkách - Larischovu vilu, která je jedním z významných symbolů československého odboje, kde byli vězněni, vyslýcháni a popraveni obyvatelé obce Ležáky.

Mezi památkami má být i náhrobek Palacha a Zajíce

Další část návrhů se vztahuje k pozdější historii, především k létům 1968 a 1969, okupaci Československa a době nastupující normalizace. Národní kulturní památkou by se měla stát budova Československého rozhlasu v Praze jako symbol boje proti okupantům v roce 1945 a 1968.

Nejvyšší památkové ochrany státu by měl požívat i náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech v Praze od sochaře Olbrama Zoubka a náhrobek Jana Zajíce na hřbitově ve Vítkově od téhož autora jako symboly jejich osobních obětí po okupaci Československa v roce 1968.

Video  V Plzni vzpomenuli na Josefa Hlavatého: Vzplál před půl stoletím jako pochodeň bez čísla.  - Romana Vébrová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud