Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Jasno 27°C

Kam se pohne cena brambor? Jejich úroda byla letos průměrná, hlásí zemědělci

Autor: ČTK - 
10. října 2019
23:05

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů podobná dlouholetému průměru. Proti loňsku by měla být s 770.000 tunami vyšší o 57.000 tun, odhadují. Nyní se brambory od pěstitelů prodávají za zhruba pět korun za kilogram, maloobchodní ceny jsou mezi 16 a 20 Kč, v akcích mezi 11 a 12 Kč. Brambory možná zdraží, bude záležet na sklizni v Evropě, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Českého bramborářského svazu. Ceny by ale neměly překročit 30 Kč/kg, kde se letos na jaře kvůli nedostatku pohyboval

„Letošní úroda brambor je podle všech ukazatelů v souladu s víceletým průměrem, proto by nás další bramborová krize neměla zasáhnout,“ uvedl tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal.

Letos se podle předsedy svazu Josefa Králíčka brambory pěstovaly na zhruba 30.000 hektarech, z nichž 20.000 hektarů tvoří plochy konzumních brambor, zbytek jsou škrobové. Situace je podle něj proti loňsku lepší, ale kvůli letnímu suchu se zdá, že někteří pěstitelé na dlouholeté průměry přesto nedosáhnou.

Podle místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy měla i tak ČR proti některým evropským státům štěstí. Například v Německu, Velké Británii nebo Nizozemsku podle něj v posledních týdnech prší. „Nastává tam situace skoro až dramatická - je sklizeno pouze 50 procent konzumních ploch,“ řekl. Nechtěl odhadovat, jak vysoko by ceny v Evropě stouply, kdyby se tyto plochy nesklidily. V ČR zbývá sklidit deset až 15 procent ploch.

Pokud se vše sklidí, tak Rasocha odhaduje, že v následujícím roce bude cenová situace lepší než letos. "Nicméně ceny pro spotřebitele jsou nyní výhodné, dá se čekat jejich postupný nárůst," upozornil.

ČR je soběstačná ve výrobě brambor pro přímou spotřebu ze 70 až 80 procent, stát se dlouhodobě snaží o zvyšování pěstitelských ploch. Pěstitelé brambor například dostávají vyšší dotace.

tomik007 ( 10. října 2019 23:21 )

TAKZE SE POHNE - nahoru

Zobrazit celou diskusi
Další videa