Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Epidemie žloutenky typu A na severu Čech: Dostala se i mezi děti, Liberec očkuje strážníky

Autor: trm, ČTK - 
10. října 2019
08:03

V Libereckém kraji vypukla epidemie žloutenky typu A, které se také říká nemoc špinavých rukou. Od začátku letošního roku onemocnělo už 69 lidí, loni to byli jen dva za celý rok. Nejvíc případů, 39, je v okrese Turnov, nemocných ale přibývá také na Liberecku a Jablonecku, informovala Česká televize.

Nejvíc případů je s vazbou na Turnov, nemoc se nejprve šířila mezi bezdomovci a narkomany. Hygienici ale nevylučují, že zdrojem nákazy by mohly být i potraviny. „Vzhledem k tomu, že mezi kontakty nemocných jsou také děti, komunikujeme s řediteli škol, kterých se to týká, a nastavujeme opatření, abychom předešli dalšímu šíření. Mezi tato opatření patří například zajištění dezinfekce na toaletách nebo poučení, jak správně mýt ruce,“ řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.

Na začátku roku jim byly hlášeny dva importované případy z Egypta a další dvě ohniska se objevila v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc se šíří hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova. Liberec také proto nechává očkovat proti žloutence své strážníky. Lékaři zároveň monitorují kontakty všech nemocných a dělají jim testy.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jedná se o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc také žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, u kterého ochrana proti žloutence A nastupuje dva týdny po první dávce.

Opatření proti vzniku a šíření tohoto onemocnění se provádějí v prostředí, ve kterém se nemocný pohyboval posledních 14 dní inkubační doby před prvními příznaky. Lidé, kteří přišli s nakaženými do styku a kteří nemají imunitu vůči tomuto onemocnění, jsou 50 dnů pod dohledem lékařů. „Léčba virového zánětu jater typu A je ze zákona povinná za hospitalizace na infekčním oddělení. Součástí léčby jsou dietní a režimová opatření, nezbytný je zákaz alkoholu. Prožití onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, která však nechrání proti jiným typům virového zánětu jater,“ dodala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa