Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Zemřela architektka Žertová (†86). Navrhla obchodní dům v Ústí i Prior v Pardubicích

Zemřela brněnská architektka a designérka Růžena Žertová.
Zemřela brněnská architektka a designérka Růžena Žertová.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
6. října 2019
09:41

V noci na sobotu zemřela ve věku 86 let brněnská architektka a designérka Růžena Žertová. Byla mimo jiné autorkou projektů obchodních domů Prior v Pardubicích a Košicích a obchodního domu Labe v Ústí nad Labem. Věnovala se rovněž návrhům interiérů, ale také oděvních doplňků, šperků a svítidel. O úmrtí Žertové dnes informovala historička architektury Šárka Svobodová ze sdružení 4AM/Fórum pro architekturu a média.

Přínos Žertové pro českou architekturu loni ocenilo ministerstvo kultury udělením ceny za dlouhodobé umělecké zásluhy. „Při vědomí rozsahu a vrstevnatosti její práce z ní její tvůrčí dispozice činí jednu ze zásadních postav české architektury, designu a uměleckého řemesla druhé poloviny minulého století,“ uvedl historik architektury Petr Klíma, který je spoluautorem publikace Růžena Žertová - architektka domů i věcí.

Růžena Žertová se narodila v roce 1932 v Ostravě. Po maturitě v roce 1951 započala studia architektury na ČVUT v Praze, po roce však odešla na brněnskou techniku, kde v roce 1957 absolvovala.

Téhož roku nastoupila do podniku Potravinoprojekt, tři roky nato přešla do brněnského Státního projektového ústavu obchodu. Během více než dvacetiletého působení v něm navrhla, kromě jiného, právě obchodní domy v Ústí nad Labem, Pardubicích a Košicích.

„Všechny tyto stavby, v jejichž projektech Růžena Žertová pomáhala formovat novou podobu tohoto typologického druhu, se výrazně vepsaly do obrazů zmíněných měst,“ uvedl Klíma. Pozoruhodné je podle něj i její pozdější dílo, které se obrací zejména ke stavbám pro bydlení.

Na návrh a realizaci vlastního domu v Brně z přelomu 70. a 80. let navázala Žertová v polistopadové době projekty rodinných domů a obytných souborů i urbanistickými studiemi. „Dokonce i v posledních letech, přes narůstající zdravotní komplikace, rozvíjela studii komunitního obytného souboru v Brně-Kohoutovicích,“ dodala Svobodová.

janasv ( 6. října 2019 12:22 )

Přijde mi to takové symbolické - pardubický Prior, už prošel několika změnami a 6.10. se zavírá, protože ho koupila jiná společnost a bude rok zavřený. Takže je to možná předpověď toho, že původní Prior už prostě nebude existovat, nebo ho prostě už pamětníci nepoznají, až se znovu otevře.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud