Mrtvá Eva (†27) porodila Elišku! Rodina se s ní rozloučila, pak ji odpojili! Dítě kojí teta

Aktualizováno -
2. 9. 2019
14:56
Autor: Jiří Nováček, Zdeněk Matyáš - 
2. 9. 2019
10:39

Obrovský lékařský úspěch si připsali lékaři z Fakultní Nemocnice Brno. Evu (†27) po mozkové smrti udržovali 117 dní pomocí přístrojů, aby zachránili její nenarozené dítě! To ve světě nemá obdoby! V půlce srpna se císařským řezem narodila zdravá dvoukilová holčička, dostala jméno Eliška. Její matka byla poté v kruhu rodiny odpojena od přístrojů.

Eva z Třebíče ve čtvrtém měsíci těhotenství (16. týden) utrpěla vážnou mozkovou příhodu a i přes rychlou pomoc se ji nepodařilo zachránit. Od 21. dubna až do půlky srpna ji lékaři udržovali na přístrojích, aby plod, který v ní rostl, dostatečně zesílil a přežil. Celkem 117 dní.

Eliška se narodila, její máma umřela

Eliška se narodila 15. srpna dopoledne, císařským řezem v 34. týdnu těhotenství. Vážila 2130 g a měřila 42 cm.

Jde o jednu z nejvyšších hmotností dítěte, které kdy byly u matek s mozkovou mrtvicí na světě zaznamenány. Plod měl při přijetí 300 gramů, za 117 dní hospitalizace přibral zhruba 2 000 g.

„Po porodu jsme za přítomnosti rodiny odpojili paní od dýchacích přístrojů. Den, kdy maminka zemřela, byl zároveň dnem narození dcerky Elišky,“ uvedl přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Roman Gál.

Video Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. - FN Brno

Byla v klinické smrti a s tímto postupem se dopředu počítalo. Bohužel, tak to je,“ dodal přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba. Dítě kojí sestra otce, holčička je v milující rodině. 

Přestala dýchat

K tragédii mladé rodiny došlo 21. dubna. Manžel Vojtěch našel svou ženu doma v bezvědomí. „Těhotná žena byla převezena na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v hlubokém bezvědomí, s klesající tělesnou teplotou, oběhově stabilní. Její dýchací cesty byly zajištěny od záchranky. Srdeční akce dítěte byly v pořádku,“ popsal primář Pavel Ventruba.

Po vyšetření na CT bylo zjištěno objemné krvácení do levé mozkové hemisféry. Vymizela spontánní dechová aktivita a klinické neurologické vyšetření potvrdilo smrt mozku. Lékaři přistoupili k ojedinělému kroku - rozhodli se napojit mozkově mrtvou Evu na přístroje a udržet co nejdéle její těhotenství.

Miminku zpívaly

Protože Eva nemohla dělat to, co jiné maminky, zastaly tuto roli zdravotní sestřičky, rodina, babička.

Rodina za Evou docházela několikrát týdně, později i několikrát za den. Mluvili k nenarozenému miminku, zpívali mu české písničky, říkali básničky  a četli klasické české pohádky. Hladili bříško a používali i masážní kuličky s rezonanční destičkou uvnitř. 

Manžel Vojtěch, povoláním policista, na tiskovou konferenci nedorazil. Lékařům poslal děkovný dopis. Doma se stará o dvě děti - novorozenou Elišku a jejího tříletého brášku Matěje.

Zápasili s infekcemi

Žena strávila na přístrojích v nemocnici 17 týdnů. Čtyřikrát došlo k infekčním komplikacím, které lékaři vyřešili antibiotiky.

„Matka byla ve výjimečné kondici. Měli jsme štěstí v tom, že ženě byla poskytnuta včasná pomoc na místě příhody. Samotná neonatologická péče proběhla bez komplikací,“ uvedl profesor Ventruba.

Přepsali lékařské dějiny

„Obdobných případů bylo na světě jen 20. Lékaři a sestry v Brně přepsali dějiny medicíny. Udrželi 117 dní vitální funkce u těhotné ženy ve stavu klinické smrti,“ řekl Ventruba. Paní Eva byla nejdéle živou matkou s mozkovou smrtí.

Podle informací lékařů FN Brno se totiž nikde jinde na světě doposud nepodařilo udržet dítěte v matce téměř až do donošenosti. Případ je raritní a bezesporu se zapíše do dějin české, ale i světové medicíny.

Video Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. - FN Brno

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa