Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Nové pasti na řidiče na D1: Radary budou ve zúženích měřit „osmdesátku“

Autor: ČTK, tva - 
15. srpna 2019
15:50

Od soboty začnou na modernizovaném úseku dálnice D1 mezi Souticemi a Loktem měřit omezenou rychlost radary. V polovině příštího týdne se tak stane i mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi. Později bude rychlost měřena i na dalších dvou úsecích D1. Ve čtvrtek to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Naopak končí měření na opravované části dálnice D11 mezi druhým a osmým kilometrem.

V ostrém provozu budou radary mezi 56. a 64. kilometrem D1 od sobotních prvních minut. V průběhu příštího týdne bude měření spuštěno i mezi sedmým a 21. kilometrem. Ve čtvrtek se zde ověřuje funkčnost techniky. V obou případech jde o úseky, které jsou v současnosti opravovány. Radary tak budou hlídat dodržování průměrné rychlosti, která je na nich omezena na 80 km/h.

Následovat by měly i další dva opravované úseky, konkrétně téměř šestikilometrový obchvat Velkého Meziříčí a také nejdelší z modernizovaných částí páteřní dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Přesný termín, odkdy budou radary měřit rychlost i na těchto úsecích, ovšem zatím není jasný.

Akce má zvýšit plynulost dopravy

Ministerstvo nasazení radarů avizovalo už jaře. Hlavním důvodem měření rychlosti v opravovaných úsecích je podle úřadu snaha o zvýšení bezpečnosti. „Není to akce na výběr peněz. Odborné studie potvrdily snížení rychlosti a zvýšení bezpečnosti v měřených úsecích. Jeden neukázněný řidič v případě nehody zdrží tisíce ostatních,“ uvedl v minulých dnech ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Radary by měly zvýšit plynulost dopravy a také zajistit bezpečnost pro stavaře.

Radary byly na opravované úseky dálnice instalovány i v minulých letech. Jednotlivé přestupky řeší místně příslušné obecní úřady. Podle údajů Besipu se díky nim snížila míra překračování rychlosti na modernizovaných úsecích ze 30 procent na 20 procent.

Modernizace D1 je rozdělena do 20 úseků, 13 z nich je dokončeno, na pěti se v současnosti pracuje. Kompletní rekonstrukce D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou začala v roce 2013. Dosud je hotovo 90 kilometrů. Modernizace měla být původně dokončena v příštím roce, nyní je však kvůli zpoždění plánováno ukončení prací až na rok 2021.

starypes ( 15. srpna 2019 19:09 )

Jenom osel věří tomu, že většinu nehod je způsobena překročením rychlosti řidiči. Právě pomalu jedoucí nerozhodní řidiči jich způsobují daleko víc. Jezdím rychle proto, abych se takovým pomalu se ploužícím lemplům vyhnul.

agfor ( 15. srpna 2019 16:14 )

Řidiči - dojné krávy odporného režimu. Na jejich šikanování je peněz dost. Kdyby raději ty prachy vrazili do urychlení oprav oraniště, které jen bl bci a zloději říkají dálnice. To je tak, když na zbytečných úřadech parazitují bývalí komouši a jejich bastardi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud