Oblohu rozzáří „padající hvězdy“. Astronom poradil, kde sledovat Perseidy

Autor: Mii - 
4. 8. 2019
18:30

I letos začátek srpna doprovází meteorický roj Perseid. Jde pravděpodobně o nejslavnější „padající hvězdy“, které se na obloze pravidelně objevují. Roj je činný od 17. července do 24. srpna. Jejich vrchol pro rok 2019 nastane 13. srpna odpoledne, prozradil pro Blesk Zprávy Pavel Suchan z České astronomické společnosti (ČAS). A vysvětlil, proč jich letos neuvidíme tolik jako loni.

„Letošní maximum připadá na 13. srpna odpoledne. Takže noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna. V nocích kolem maxima lze očekávat až 100 meteorů za hodinu,“ uvádí Suchan, kdy si mají Češi připravit dalekohledy. Anebo jen oči – Perseidy lze obvykle sledovat i bez speciálních pomůcek.

Tentokrát to ovšem nebude taková podívaná, jako loni, kdy pro zájemce o nebeskou show panovaly ideální podmínky. „Problémem letošního pozorování maxima Perseid bude Měsíc, který bude krátce před úplňkem a bude tak svítit prakticky po celou noc a rušit pozorování, zejména slabé meteory nebudou vidět vůbec,“ zmínil astronom.

Suchan proto radí, aby nadšenci vyrazili sledovat Perseidy v nocích nad ránem před maximem, kdy už Měsíc zapadne pod obzor. Ideální bude začít 10. srpna.

A místo? Podle Suchana je meteorický jev viditelný z celé České republiky. „Přesto je dobré pro pozorování zvolit místo mimo města pro velké světelné znečištění nad nimi, zvolit si také místo s dobrým výhledem (aby pozorování nebránily okolní domy, stromy, kopce) a pokud možno vysoko v horách, kde je čistší vzduch, a tak lepší pozorovací podmínky,“ poradil.

Žádné slzy, žádné hvězdy, je to hořící prach

Perseidy jsou populární právě proto, že jich je tolik a lze je spatřit relativně jednoduše. Jak ale připomíná astronom, rčení „Padá hvězda, něco si přej“ je ve skutečnosti od základu špatně, žádné hvězdy nepadají. Jde o stopy miniaturních částic meziplanetární hmoty. „V případě Perseid pozůstatky z komety Swift – Tuttle, které se srážejí se Zemí a velkou rychlostí 59 km/s vstupují do atmosféry a shoří,“ řekl Suchan.

Lidé tento meteorický roj pozorují minimálně 1755 let. Dávná historie Perseid se pojí s umučením svatého Vavřince, muže, který pro církev střežil majetek v Římské říši. Když dostal nařízení odevzdat jej tehdejšímu římskému císaři Valeriánovi a věnoval ho raději chudým, vládce ho nechal v srpnu roku 258 zavraždit. Lidé pak říkali, že „z nebe padají třpytivé slzy“. Dodnes je tak možné slyšet místo názvu Perseidy „slzy svatého Vavřince“.

Odbornější popis dostaly až v 19. století od italského astronoma Giovanniho Schiaperlliho. Právě ten si všiml, že Perseidy jsou prach komety Swift – Tuttle, která tehdy letěla kolem Slunce. Naší Sluneční soustavu navštívila ještě v roce 1992, příští průlet je očekáván na rok 2126. I když se momentálně nachází daleko, Země každý rok prolétává nedaleko její prachového proudu. Právě díky tomu můžeme uprostřed léta sledovat meteorické roje.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 5. srpna 2019 04:39 )

Astronom lže. Nejlepší to je z Austrálie mimo dosah české "demokracie".

Zobrazit celou diskusi
Další videa