Čeští turisté, pozor! Hrozba v Řecku: Smrtelná horečka

Autor: Hynek Zdeněk - 
25. 7. 2019
05:00

Balíte k moři? K plavkám přibalte repelent! V Řecku letos onemocnělo po komářím štípnutí již pět lidí západonilskou horečkou, v Rumunsku jeden. Riziko hrozí podle hygieniků i u Středozemního moře.

„Riziko nákazy existuje v zemích jižní Evropy kolem Středozemního moře, ale i ve vnitrozemí a též v zemích střední Evropy,“ upozorňuje lékařka Hana Orlíková ze Státního zdravotního ústavu. Loni nakazili komáři obyvatele 19 evropských zemí.

Patřilo mezi ně i Česko. Na západonilskou horečku zemřela loni seniorka (†72) v břeclavské nemocnici. Ze země nevycestovala, musela se nakazit doma. Dalších šest osob se infikovalo na cestách.

Jaký repelent?

Onemocnění přenášejí komáři rodu Culex, kteří jsou aktivní hlavně od soumraku do rozednění. Nemáme na cestách proto odmítat moskytiéry a hlavně volit správné repelenty. „Vhodnou účinnou látkou je DEET (N,N-dietyl-m-toluamid), Picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát),“ nabádá Orlíková, na co se při koupi zaměřit.

20 % nakažených onemocní

Nakazit se může každý, nejohroženější jsou starší osoby a lidé s oslabenou imunitou. „Příznaky západonilské horečky se projeví u asi 20 % nakažených jako horečnaté onemocnění s bolestmi svalů, kloubů, někdy vyrážkou, eventuálně jinými příznaky. U malé části nakažených, uvádí se pod jedno procento, se projeví závažná forma onemocnění s postižením nervového systému ve formě zánětu mozkových blan, mozku nebo míchy, někdy s obrnami a mnohdy s dlouhodobými následky. Těžké onemocnění má někdy fatální průběh,“ doplnila lékařka Hana Orlíková.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Martin evk ( 26. července 2019 21:36 )

Prostě jsi začneme zvykat. Chtějí nás vyhubit. Proto nás chtějí promíchat aby snížily naše IQ. Z důvodu aby jsme poslouchali jako ovečky.

prycsnima ( 25. července 2019 12:53 )

Prostě invaze z afriky se nedá zadržet.

Kruta_Pravda ( 25. července 2019 12:49 )

Mne by spis zajimalo, jak se do Evropy dostal Zapadonilska horecka.

fenmetrak ( 25. července 2019 11:45 )

fikusek11 ( 25. července 2019 11:01 )

Že jim to je u (_!_), že tam nepojedeš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa