Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

V Česku řádí smrtelně nebezpeční komáři: Vědci našli šokující metodu, jak odradit jejich příbuzné!

Autor: DH - 
2. dubna 2019
17:45

Není to ani rok, co Česko šokovala zpráva vědců o tom, že se na Jihu Čech a Moravy vyskytuje v našem prostředí druh komárů, kteří jsou schopni přenášet západonilskou horečku. Na tuhle zákeřnou tropickou nemoc může člověk s oslabenou imunitou i zemřít. Odborníci radili, že pomůže účinný repelent, ale realita může být i jiná.

Odborníci na jeden z nejotravnějších druhů hmyzu – komáry, přišli s velmi zajímavým výsledkem svých testů. Podle něj populaci před kousnutím nejnebezpečnějšího komára egyptského nejlépe ochrání poslech elektronické hudby „Dubstep“. Nejvíc pak zabírá skladba od světoznámého DJ Skrillexe.

Ta se ukázala být zvlášť efektivní u druhu aedes egypti, který přenáší žlutou zimnici a virus zika. Účinky na nebezpečný druh komára, který se vyskytuje na jihu Moravy a Čech, však dosud prokázány nebyly. 

Vědci k šokujícímu výzkumu použili několik interpretů, nejlépe však podle nich na komáry zabírala skladba Scary Monsters and Nice Stripes, kterou má na svědomí slavný DJ Skrillex.

Podle studie publikované v časopisu Acta Tropica je právě tato píseň nejúčinnější kvůli vysoké koncentraci vysokých a nízkých tónů. „U hmyzu nízkofrekvenční vibrace usnadňují sexuální interakce, zatímco silný hluk narušuje vnímání signálů od různých jiných subjektů, ať už od příslušníků stejného druhu, nebo od hostitele,“ upřesnili věci s tím, že komáry takové prostředí odpuzuje a mate.

Samičky komárů při „poslechu“ hudby DJ Skrillexe pily krev méně často a později než ty, které působení hudby vystaveny nebyly. Skladba navíc narušovala jejich pářící zvyklosti, což, jak tvrdí vědci, může pomoci při kontrole a ochraně před nemocemi, které komáři zejména v tropických oblastech nekontrolovatelně přenáší.

Při samotném pokusu pak člověka, který poslouchal song od Skrillexe, komáři pokousali mnohem méně a především jim to trvalo delší dobu, než když pak stejný respondent seděl v místnosti, kde hudba nehrála.

Vědci si jsou vědomi průlomu, který tímto výzkumem dokázali. „Pozorování, že taková hudba může zpozdit útok na hostitele, snížit vysátí krve a narušit páření, poskytuje nové cesty pro rozvoj osobních ochranných prvků a opatření proti šíření různých nemocí,“ věří odborníci. A šťastný může být i DJ a držitel ceny Grammy Skrillex. Protože od této chvíle si každý člověk, který si bude chtít koupit repelent, raději objedná jeho album.

europa ( 3. dubna 2019 07:31 )

Z té hudby by člověk zešílel se nedivím, že vadí i komárům

.tg.bb ( 2. dubna 2019 23:33 )

Mars útočí II.

1pravda1 ( 2. dubna 2019 23:15 )

tak ti komáři - tak to fakt je hnus, pamatuji si, jak pana Nového kousl na Kypru tento komár a nakazil se západonilskou horečkou, ochrnul, a velmi dlouho trvalo, že se dal trochu dohromady, - ten herec, co pořád chodí v kraťasech i v zimě...

naidka ( 2. dubna 2019 20:08 )

V Česku by mohla komáry odpuzovat třeba muzika kapely Artura Štaidla.

salacia ( 2. dubna 2019 18:52 )

Apríl byl včera.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud