Stížnosti na jídlo ve školkách: Musí zajistit stravu i dětem s alergií, uvedla Šabatová

Autor: ČTK - 
12. července 2019
13:42

Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí ctít zákaz diskriminace a u dětí s celiakií nebo alergiemi musí přijmout opatření, která zajistí stravování i těmto dětem, uvedla dnes ombudsmanka Anna Šabatová. Reagovala tak na podněty, které dostává ohledně stravování dětí ve školkách. Mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková ČTK řekla, že kancelář ročně dostane asi 15 podnětů od rodičů, kterým nevyhovuje strava ve školkách.

Snahu zajistit dítěti jinou stravu nejčastěji rodiče odůvodňují zdravotním stavem - třeba kvůli celiakii, potravinové alergii nebo intoleranci, ale také z přesvědčení jako veganství nebo vegetariánství, uvedla Hrazdílková.

Obvykle podle rodičů školka není ochotná zajistit jiné stravování. Podle ombudsmanky má stravování povahu služby a není součástí práva na vzdělání. Ve školkách se řídí vyhláškou o předškolním stravování, podle které má dítě stravování po dobu přítomnosti ve školce garantované. Vyhláška říká, že má ředitel nebo ředitelka školky způsob a rozsah stravování stanovit po dohodě se zákonným zástupcem dítěte.

„Školky tedy mají povinnost poskytnout dětem stravu, která splňuje stanovené výživové normy, nemusí se však nutně jednat o stravu, která vyhovuje všem dětem. Ředitelé a ředitelky školek nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu,“ uvedla Šabatová.

Podle ní je ale současně třeba respektovat zásadu rovného zacházení a zákaz diskriminace. „V případě stravování ve školce se to vztahuje zejména na děti s celiakií nebo potravinovými alergiemi a intolerancí. Jejich onemocnění totiž lze chápat jako zdravotní postižení, které je jedním z chráněných důvodů v antidiskriminačním zákoně. Školky mají proto povinnost přijmout přiměřená opatření, aby mohly službu stravování využívat i děti s tímto zdravotním postižením,“ uvedla Šabatová.

Výjimkou je, když by takové opatření znamenalo pro školku nepřiměřené zatížení. Šabatová doporučuje rodičům dohodnout se s ředitelem na způsobu stravování a hledat způsob, který bude vyhovovat dítěti, školce i rodičům. V případě neúspěchu a podezření na porušení povinnosti ze strany školky doporučuje ombudsmanka obrátit se na Českou školní inspekci, která může zjednat nápravu.

Video Obědy zdarma že setřou rozdíly mezi dětmi? Naivní, říká vzdělávací expertka - Blesk TV

pamp_eliska ( 13. července 2019 14:43 )

Tak to není o tom že by to mazané nejedl. Je to o tom že někomu skutečně vadí i jen stopy a pokud například připravujete jídlo na stejném prkwnku už je kontaminovane. Mazanek by si posmakl ale pak tam budete mít dítě v křečích s průjem s bolestmi břicha. Nebo se to neprojeví hned ale pak budete vracet dítě se zánětem střev. Nevím co myslíte běžným táborem. Tak buď je předem jasně uvedeen že tábor je / nebo není schopen zajistit speciální stravování. 🤷‍♀️

zlymikes ( 12. července 2019 16:47 )

zas hodila řešení problému na někoho jiného. Ať si to jde zkusit. To aby ředitel sehnal jednu samostatnou kuchařku jen na tyhle diety. A kdo to zaplatí. Já jsem si to vyzkoušel na dětských táborech, kde mezi stovkou dětí bylo několik dětí s celiakií nebo alergiemi. A teď si vymýšlet jídla pro ně, připravovat je samostatně, protože některé maminky požadovaly, aby tak jídla byla připravovaná - nesmí přijít do styku s jiným jídlem, mazánek by to nejedl. Zastával jsem názor, že takové děti by na běžný tábor neměly jezdit. Jsou i speciální.

betosst ( 12. července 2019 16:45 )

Kursové sázky - Tenis, spolehlivé informace
www.ne­tese­.blog­spot­.cz

rudne ( 12. července 2019 14:15 )

Už by jí bylo potřeba odvolat.....Vždy něco vypustí ale řešení to nepřinese, neboť její kec nikdy není řešením. Kdo to zaplatí a kdo bude zodpovědný za případnou dietní chybu??

Nezadat ( 12. července 2019 14:02 )

Komunistická pizda,že to nepraktikovala za socialismu.Asi se držela koryta jak její fotr co posílal vlastence na šibenici jako Hitler.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud