Cigarety dětem i šizení s cenami. Zákon porušila polovina trafikantů, dostali tučné pokuty

17. 6. 2019
11:50

Více než polovina kontrolovaných obchodníků s tabákem v loňském roce porušila předpisy. ČTK to dnes sdělila Česká obchodní inspekce (ČOI), která se při kontrolách zaměřila na dodržování zákonů o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek a o spotřební dani. Vedle toho ČOI ověřovala, zda obchody a provozovny, kde lze koupit tabákové výrobky, dodržují zákon o ochraně spotřebitele. Za chyby, které loni zjistila, ČOI uložila 1442 pokut za 13,5 milionu korun.

Kontroloři loni provedli 3050 kontrol zaměřených na prodej a nabídku tabákových výrobků. Porušení předpisů zjistili v 1622 případech.

V případě zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek prodejci podle inspektorů často chybovali v tom, že neumístili u tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek nebo elektronických cigaret viditelný text o jejich zákazu prodeje lidem mladším 18 let. Případně nebyl tento text napsán podle stanovených pravidel, tedy v češtině a černými tiskacími písmeny na bílém podkladě. V 26 případech prodávající podle inspektorů prodali tyto výrobky mladistvým.

Porušení zákona o spotřební dani se týkala zejména toho, že obchodníci účtovali zákazníkovi nižší nebo naopak vyšší cenu, než jaká byla uvedená na tabákové nálepce.

Nejčastějším porušením zákona o ochraně spotřebitele bylo to, že prodejci neseznámili kupující s cenou nabízených výrobků. V řadě případů prodejci podle inspektorů porušili také zásady poctivosti nebo nevydali doklad o zakoupení výrobků, ačkoliv o něj kupující požádali, dodala ČOI.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 17. června 2019 15:16 )

.....často chybovali v tom, že neumístili u tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek nebo elektronických cigaret viditelný text o jejich zákazu prodeje lidem mladším 18 let. Případně nebyl tento text napsán podle stanovených pravidel, tedy v češtině a černými tiskacími písmeny na bílém podkladě. ...

TO JE TEDY skutecne dulezity vystup z kontrol ...........

takze natohle si platime z nasich dani KONTROLORY ..... HNUS .......

... obchodníci účtovali zákazníkovi nižší cenu, než jaká byla uvedená na tabákové nálepce..... NO TO SE TEN OBCHODNIK OKRADL SAM - - - - - noooo a mozne vytahnuti DPH pro statni pokladnu ...... jeeee jen haler .........


JINAK STAT DOSTANE ZAPLACENO TO CO MA - Jak se tvoří cena cigaret? Tři čtvrtiny spolknou daně

Cenu cigarety v obchodech tvoří z velké většiny spotřební daň a daň z přidané hodnoty. Třeba u cigaret za 80 korun tvoří spotřební daň zhruba 47 korun, daň z přidané hodnoty pak dělá 14 korun. Výrobní cena krabičky cigaret plus zisk pro výrobce a distributory je dohromady také 14 korun, na marže obchodníků pak zbývá pět korun.

-- spotřební daň zhruba 47 korun,,
-- daň z přidané hodnoty pak dělá 14 korun,,
-- ýrobní cena krabičky cigaret plus zisk pro výrobce a distributory je dohromady také 14 korun,,
-- na marže obchodníků pak zbývá 5 korun.

Zobrazit celou diskusi
Další videa