Způsobil škodu 1,5 miliardy? Kriminalisté vyšetřují expracovníka České exportní banky

Autor: ČTK - 
13. 6. 2019
12:07

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat někdejšího pracovníka České exportní banky (ČEB), který podle nich poskytl financování dvěma projektům z let 2007 až 2010. Měl tak způsobit škodu zhruba 1,5 miliardy korun. Na webu policie o tom ve čtvrtek informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Pachateli hrozí až 8 let ve vězení.

„Spisový materiál již byl předán státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní stíhání obviněné osoby probíhá na svobodě,“ uvedl Ibehej. Bližší informace k případu zatím policie ani státní zastupitelství nesdělily.

ČEB a její mateřská Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se dodnes potýkají s následky ztrátových obchodních případů z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřovala policie.

Zatím nejvýraznější kauzou byl případ podezřelých úvěrů do Číny za stovky milionů korun, kvůli kterým bylo obžalováno pět bývalých vysoce postavených manažerů ČEB. Státní zastupitelství ale obžalobu den před zahájením hlavního líčení stáhlo.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikových teritorií a na nové perspektivní trhy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 13. června 2019 15:45 )

"VED VSECI KRADNU"

peyotl ( 13. června 2019 15:39 )

vyhlásit, že zavřou všechny zloděje bývalých režimů tak je Klaus a jemu podobní první na letišti

starypes ( 13. června 2019 15:18 )

Co nato Milion chvilek? Nebudou ti hňupi pořádat demonstrace na Václaváku, Letné, Strahově, Lahvově letišti, nebo ještě někde jinde?

arne100 ( 13. června 2019 15:12 )

To se stejně amete pod koberec jako vždy.Tak dlouho to budou vyšetřovat až už nebude co.Jo kdyby by v tom byl Babiš tak by se udavači Piráti hned postarali
o dopis EU a pražská kavárna včetně Reflexu by tady řvala jak protržená.Pehe by se o to postaral nebo jiný žvanil z Reflexu

asijo ( 13. června 2019 14:23 )

Pokud nemá nic společného s Babišem,tak se to zamete.

Zobrazit celou diskusi
Další videa