Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Zemřel jeden z posledních vězňů gulagu. Michal (†98) přežil stalinské peklo

Autor: blv - 
7. června 2019
21:55

Příběh Michala Demjana (†98) byl živou historií Podkarpatské Rusi. Zažil rozpad první republiky, nesmířil se s nástupem maďarské diktatury, protrpěl si peklo stalinského gulagu a další ho čekalo v krvavých bojích na východní frontě. Jeho kniha života se zavřela 29. května, jak na svých stránkách v pátek informoval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ústav připomněl, že Demjan byl jedním z posledních žijících Čechoslováků, kteří prošli sovětskými tábory. 

Pracovníkům ÚSTRu se nedávno podařilo v ukrajinských archivech vyhledat spis NKVD vedený na Michala Demjana a jeho přátel, se kterými utekl do SSSR a byl následně vězněn v gulagu. Díky tomu se podařilo zrekapitulovat jeho příběh. 

Narodil se a dětství prožil na Podkarpatské Rusi. Po jejím obsazení Maďarskem v březnu 1939 hrozilo, že bude muset narukovat do maďarské armády. „Nás byla parta mladých kluků, kteří jsme drželi pohromadě. A měli jsme blízko na sovětskou hranici. Tak jsme si řekli, že se tam vydáme a snad získáme možnost vyučit se nějakému řemeslu,“ řekl Demjan v rozhovoru pro ÚSTR.  

Místo školy ho ale čekal trest za ilegální překročení hranice a pobyt v jednom z táborů Gulagu. Stalinské soudy tam posílaly politické vězně i zloděje a vrahy. „To byli mladí kluci a ti nás okrádali, jak mohli. Když jsme tam přijeli poprvé, tak nás soustředili v jednom baráku. A tam k nám tihle zlodějíčkové promlouvali. Říkali nám co a jak. A zatímco jeden mluvil, tak ostatní chodili okolo a kradli,“ vzpomínal Demajn na jedno z nejtěžších období svého života. 

V roce 1942 byl Demjan amnestován, aby se stal jedním z vojáků válčících proti nacistickému Německu. Bojoval v řadách československé i sovětské armády. Účastnil se tankové bitvy u Kurska i krvavých bojů o Dukelský průsmyk. Po skončení války se rozhodl na Podkarpatskou Rus nevrátit a zůstal v Československu. Prakticky celý život se živil jako knihtiskař.

Michal Demjan zemřel 29. května 2019 ve věku 98 let.

Magda Bokov ( 8. června 2019 00:39 )

Zajímá mě vše kolem toho, kdysi jsem měla památník,s obrázky a věnováním, půjčila jsem ho na výstavu Osvětim, taková dětská kabelka, ušmudlané pohledy, hadrová panenka, pryč-stratilo se to, pokud to někdo má měl by to zveřejnit...

zkratik ( 8. června 2019 00:06 )

jeden z mnoha perze­kuova­nejch,­kterej se dožil věku přes 90

vihor ( 7. června 2019 23:13 )

Kdo tehdy utíkal do Ruska, musel tušit, co se tam děje a být prorusky orientovaný. Existence těch gulagů dokazuje, že skutečným záměrem Ruska bylo obsazení Evropy, nikoli její osvobození. Proto se tak brutálně chovalo k cizincům ze západu, považovalo je za nepřítele, nikoli za uprchlíky před nacismem. Stalin jen čekal, až Hitler vyplýtvá své prostředky, aby se mohl sám pustit do obsazování Evropy. Hitler se sice dostal daleko, ale ruskou zimu nezvládl, a pak už obsazování Evropy Stalinem nabralo pořádných obrátek a zvěrstev Rudé armády se báli i kovaní esesáci. Proto se také USA odhodlaly obětovat tolik vojáků do operace Overlord, neboť hrozilo obsazení celé Evropy Ruskem. Ostatně Rusové neslaví osvobození od nacismu nýbrž vítězství ve 2. sv. válce, velký kus Evropy se jim podařilo dobýt a ovládat další desítky let.

smradlavamakrela ( 7. června 2019 23:04 )

Je to hrůza co někteří prožili. Lidstvo je zrůdné. Ale do roku 2100 prý už má lidstvo vyhynout. Planeta se bez něj obejde.

slovan1954 ( 7. června 2019 22:51 )

Přesně!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud